Fatalna sytuacja na rynku aronii. Plantatorzy apelują o wsparcie do rządu

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 01 września 2016 09:56

Fatalna sytuacja na rynku aronii. Plantatorzy apelują o wsparcie do rządu Warto mieć na uwadze, że w zeszłym sezonie skup aronii rozpoczął się od 1,1 zł/kg./ fot. shutterstock.com

Aronia okrzyknięta niegdyś najlepszym owocem świata, pomimo niskich plonów w tym roku, ponownie jest nieopłacalna. Widoki na przyszłość również nie napawają optymizmem. – Sytuacja na rynku aronii, ale również innych owoców, tj. wiśnie, jabłka, czarna porzeczka jest gorzej niż zła. Polskie sadownictwo stoi nad przepaścią i potrzeba widocznych działań ze strony rządu – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl, Andrzej Karolak, prezes Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska”.

W opinii Andrzeja Karolaka, powodem niskich cen za aronię może być wciąż zbyt duża podaż tych owoców na rynku. – Plantatorzy mocno inwestowali w uprawy aronii w momencie, gdy zaczęła zniżkować opłacalność produkcji czarnej porzeczki. Obecna sytuacja na rynku aronii zmusza do przemyśleń nad dalszą opłacalnością upraw. Część plantacji kilku hektarowych powinna zostać usunięta. Przemysł przetwórczy nie chce, bądź nie może zagospodarować takiej ilości owoców – mówi prezes KZPA.

W ubiegłym tygodniu zakłady przetwórcze za kilogram aronii płaciły 0,70 zł (loco zakład). Skup aronii powinien rozpocząć się od 1,50 zł/kg, gdyż taka cena rekompensuje koszty produkcji. – Przy obecnie proponowanych cenach nie jest możliwe utrzymanie plantacji, ani gospodarstwa. W późniejszych latach odtworzenie upraw aronii będzie bardzo trudne, a nawet w wielu przypadkach niemożliwe – zaznacza Andrzej Karolak.

Warto mieć na uwadze, że w zeszłym sezonie skup aronii rozpoczął się od 1,1 zł/kg.

Prezes KZPA podkreśla, że zaistniała sytuacja na rynku aronii oraz innych owoców, tj. czarna porzeczka, jabłka, wiśnie jest bardzo poważna. - Bez pomocy i widocznych działań ze strony rządu, kolejny rok może być tragiczny w skutkach dla polskiego sadownictwa. Na dzień dzisiejszy nie tylko producenci owoców miękkich, ale i sadownicy są pozostawieni sami sobie i nie mają na kogo liczyć. Cała polska gospodarka wypada bardzo niekorzystnie na tle pozostałych krajów Europy – komentuje Karolak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM