Fala zimna i przymrozki spowodowały straty w winnicach w UE

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 12 maja 2017 15:07

Fala zimna i przymrozki spowodowały straty w winnicach w UE fot. shutterstock.com

Europejskie spółdzielnie rolnicze (Copa i Cogeca) poinformowały dziś o niepożądanym wpływie fali zimna i przymrozków, które dotknęły winnice w wielu państwach członkowskich - czytamy na www.portalspożywczy.pl.

W grupie roboczej zajmującej się winem, wielu członków, głównie z krajów będących dużymi producentami czyli z Francji, Hiszpanii, Włoch i Niemiec skarżyło się na słabe warunki pogodowe a w szczególności na przymrozki, które źle wpłyną na tegoroczne zbiory.

Thierry Coste, przewodniczący grupy roboczej „wino” powiedział: „Francję nawiedziła w kwietniu potężna fala przymrozków i istnieją obawy o dalsze szkody w maju. Na tym etapie niemożliwe jest podanie dokładnych danych i szacunków start ale mamy informacje o większości dotkniętych obszarów. Najciężej dotknięta została Alzacja, a w Szampanii niszczeniu uległo 20 - 25 proc. pąków. Langwedocja - Roussillon oraz dolina Renu też odczuły ogromne straty: region Aude stracił 20-50 proc. plonów a Ventoux 60-70 proc. W dolinie Loary straty mogą wynieść 40-50 proc. a w Bordeaux szacuje się, że będzie to 50 proc.”

Włoski sektor rolnictwa również padł kwietniu ofiarą złych warunków pogodowych - późnowiosenne przymrozki spowodowały poważne szkody w winnicach. W Toskanii na przykład mówi się o stratach na poziomie 80 milionów euro - zniszczeniu uległo 20 proc. plonów. W obszarach Chianti, Chianti Classico oraz Chianti Rufina niektórzy producenci stracili nawet 90 proc. swojej produkcji.

W Hiszpanii blisko 18 000 hektarów uległo zniszczeniu przez ciężkie przymrozki pod koniec kwietnia - poinformowała delegacja hiszpańska. Najciężej dotknięte regiony to Castilla León oraz Rioja, ale również Galicja, Nawarra i niektóre części Aragonii i Katalonii. Castilla i León straciły ponad 7000 hektarów co zapowiada poważne kłopoty w sektorze.

Winnice w Czechach również spotkały się z przymrozkami, spodziewany spadek plonów na poziomie 15 - 20 proc. w rejonie Moraw południowych, gdzie znajduje się 17 000 hektarów winnic. Regionami szczególnie dotkniętymi w Austrii są Styria i Burgenland. Na chwilę obecną mówi się o 20 proc. straty w Styrii i Burgenlandzie oraz o 10 proc. na południu kraju. Delegacja austriacka alarmuje, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Czytaj więcej na www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM