PARTNER SERWISU

Europoseł apeluje do KE o wsparcie plantatorów porzeczki

Autor: www.sadyogrody.pl 23 lipca 2015 11:26

Europoseł apeluje do KE o wsparcie plantatorów porzeczki Sytuacja plantatorów czarnej porzeczki już kolejny rok z rzędu jest tragiczna/ fot. shutterstock

Europarlamentarzysta Czesław Siekierski skierował do Komisji Europejskiej zapytanie dotyczące pomocy dla plantatorów czarnej porzeczki.

Jak pisze Siekierski w liście, z sygnałów, które otrzymuje od producentów porzeczki czarnej i innych owoców miękkich w naszym kraju wynika, że w bieżącym sezonie, podobnie jak w ubiegłym roku, obserwuje się drastycznie niski poziom cen tych owoców w Polsce. - Obecne ceny skupu porzeczki czarnej w Polsce nie pokrywają nawet połowy realnych kosztów produkcji, co oznacza, że plantatorzy ponoszą ogromne straty zagrażające ich sytuacji bytowej – apeluje.

Jak twierdzi, sytuację dodatkowo pogarsza utrzymujące się embargo rosyjskie, które mimo, że ma charakter polityczny, to w największym stopniu dotyka rolników i plantatorów.

Tegoroczny sezon zbioru porzeczki i innych owoców miękkich już minął. - Jakie zatem działania mogą zostać podjęte przez Komisję jeszcze w tym roku , aby wesprzeć producentów z tytułu strat jakie już ponieśli? Jak Komisja zamierza zapobiegać podobnym kryzysom w przyszłości na wcześniejszym etapie? - dopytuje.

- Czy Komisja zamierza dokonać korekt w planowanym mechaniźmie wsparcia od 1 sierpnia 2015 dla producentów dotkniętych skutkami embarga rosyjskiego, uwzględniając dotychczasowe doświadczenia? - zastanawia się.

Siekierski dodaje, że rolnicy oczekują konkretnych propozycji rozwiązań dla ich trudnej sytuacji.  

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI