Europoseł apeluje do KE o wsparcie plantatorów porzeczki

Autor: www.sadyogrody.pl 23 lipca 2015 11:26

Europoseł apeluje do KE o wsparcie plantatorów porzeczki Sytuacja plantatorów czarnej porzeczki już kolejny rok z rzędu jest tragiczna/ fot. shutterstock

Europarlamentarzysta Czesław Siekierski skierował do Komisji Europejskiej zapytanie dotyczące pomocy dla plantatorów czarnej porzeczki.

Jak pisze Siekierski w liście, z sygnałów, które otrzymuje od producentów porzeczki czarnej i innych owoców miękkich w naszym kraju wynika, że w bieżącym sezonie, podobnie jak w ubiegłym roku, obserwuje się drastycznie niski poziom cen tych owoców w Polsce. - Obecne ceny skupu porzeczki czarnej w Polsce nie pokrywają nawet połowy realnych kosztów produkcji, co oznacza, że plantatorzy ponoszą ogromne straty zagrażające ich sytuacji bytowej – apeluje.

Jak twierdzi, sytuację dodatkowo pogarsza utrzymujące się embargo rosyjskie, które mimo, że ma charakter polityczny, to w największym stopniu dotyka rolników i plantatorów.

Tegoroczny sezon zbioru porzeczki i innych owoców miękkich już minął. - Jakie zatem działania mogą zostać podjęte przez Komisję jeszcze w tym roku , aby wesprzeć producentów z tytułu strat jakie już ponieśli? Jak Komisja zamierza zapobiegać podobnym kryzysom w przyszłości na wcześniejszym etapie? - dopytuje.

- Czy Komisja zamierza dokonać korekt w planowanym mechaniźmie wsparcia od 1 sierpnia 2015 dla producentów dotkniętych skutkami embarga rosyjskiego, uwzględniając dotychczasowe doświadczenia? - zastanawia się.

Siekierski dodaje, że rolnicy oczekują konkretnych propozycji rozwiązań dla ich trudnej sytuacji.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM