Ekwador: Trudny rok dla sektora produkcji bananów

Autor: FAMMU/FAPA na podst. Fresh Plaza 07 lutego 2016 08:55

Ekwador: Trudny rok dla sektora produkcji bananów fot. shutterstock

W 2016 roku Ekwador spodziewa się trudności w sprzedaży zagranicznej bananów, będących głównym produktem eksportowanym przez kraj. Ekwador eksportuje znaczne ilości bananów do Rosji, której udział jest szacowany na około 23 proc. wywozu ogółem - informuje FAMMU/FAPA na podst. Fresh Plaza.

Ostatnio jednak dewaluacja rosyjskiego rubla wpływa negatywnie na import, co może ograniczać wolumen sprowadzanych bananów. Trzeba podkreślić, iż Ekwador ma dominującą pozycję w rosyjskim rynku tych owoców – aż 95 proc. sprowadzanych przez Rosjan bananów pochodzi właśnie z Ekwadoru.

Według zastępcy dyrektora ekwadorskiego stowarzyszenia eksporterów bananów (AEBE), w okresie pierwszych ośmiu miesiącu ub.r. Rosja zakupiła o 2,6 proc. mniej bananów niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Poza tym, zagrożeniem dla ekwadorskiej produkcji może okazać się El Nino powodujące obfite deszcze, co mogłoby mieć negatywny wpływ na około 20-30 proc. plantacji bananów. Nadmierna wilgotność gleb powoduje bowiem straty w uprawach. W bieżącym sezonie konkurencja w światowym eksporcie bananów jest wyjątkowo ostra.

Trudno jest utrzymać pozycję na europejskim rynku, na którym obecne są owoce pochodzące zarówno z unijnej produkcji (z Wysp Kanaryjskich, Madery, francuskich Antyli), jak również od dostawców z Afryki, Karaibów czy krajów rejonu Oceanu Spokojnego. Ekwador był przez długi czas liderem na rynku europejskim. W listopadzie ub.r. unijna komisarz ds. handlu, Cecylia Malmstrom, zapowiedziała, że Unia ustanowi mechanizm stabilizujący w handlu bananami z Ekwadorem po przystąpieniu kraju do porozumienia handlowego już wcześniej zawartego pomiędzy UE a Kolumbią i Peru. Jednak jego finalizacja się przedłuża.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM