Ekspertka: Powodzenie upraw świdośliwy zależy od adaptacji do naszych warunków klimatycznych

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 19 lutego 2016 10:02

Ekspertka: Powodzenie upraw świdośliwy zależy od adaptacji do naszych warunków klimatycznych w uprawie świdośliwy nie da się uzyskać dobrych plonów bez zastosowania instalacji przed ptakami/ fot. shutterstock.com

- Świdosliwa wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród krajowych plantatorów. Powodzenie w uprawie tego gatunku w dużej mierze zależy od poznania roślin oraz ich adaptacji do naszych warunków klimatyczno-glebowych – mówiła dr hab. Anna Bieniek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, podczas konferencji o świdośliwie olcholistnej na TSW 2016.

W Katedrze Ogrodnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przeprowadzono badania, których celem była ocena plonowania świdośliwy olcholistnej, a także określenie jakości owoców pięciu polskich klonów selekcyjnych – S, H, N, 2/1, 3/1 i trzech odmian kanadyjskich – ‘Smoky’, ‘Martin’ i ‘Pembina’.

Oceniane odmiany pochodzą z prowincji Alberta w Kanadzie. - Rejon ten odpowiada szerokości geograficznej północnej części Polski. W przeprowadzonym doświadczeniu nie zaobserwowano żadnych przeszkód spowodowanych warunkami pogodowymi czyli, objawów przemarznięcia czy uszkodzeń przez przymrozki – powiedziała dr Bieniek.

Dodała, że przyrodnicze możliwości odziaływania na wzrost i owocowanie roślin są bardzo ograniczone, natomiast na rozwój produkcji sadowniczej w istotnym stopniu wpływają czynniki agrotechniczne, czyli zabiegi uprawowe takie jak nawożenie.

Doświadczenie zostało założone jesienią 2006 roku na terenie Ogrodu Dydaktyczno-Doświadczalnego UWM w Olsztynie. Rośliny posadzono w dwóch rzędach w rozstawie 3,0 x 0,8 m. Jak podała dr Bieniek w okresie wegetacji nie stosowano ochrony przeciwko chorobom i szkodnikom, ani nawadniania, gdyż ilość opadów była jeszcze wystarczająca. Przed rozpoczęciem dojrzewania owoców, aż do momentu ich zbioru rośliny osłonięto siatką przed ptakami – dodała.

- Wykazano, że najbardziej plenną odmianą jest ‘Smoky’, zaś najsłabiej oceniono ‘Pembina’. Spośród 5 klonów selekcyjnych najwyższym plonowaniem charakteryzował się klon 3/1. Przy ocenie przydatności odmian do zbioru kombajnowego istotnym czynnikiem jest równomierność dojrzewania owoców. Najwięcej niedojrzałych jagód posiadał klon 3/1, zaś najbardziej równomierne dojrzewanie owoców zaobserwowano przy klonie S – zaznaczyła prelegentka.

Dodała, że najdłuższymi gronami wyróżniał się klon 3/1, natomiast odmiana ‘Pembina’ posiadała największą ilość owoców w gronie. - Średnie plony owoców badanych genotypów świdośliwy olcholistnej w latach 2010-2014 wynosiły około 1,1 kg z krzewu, co w przeliczeniu na hektar daje 4,6 tony. Odmianami, które wydały największą masę owoców była ‘Pembina’, ‘Martin’ i klon selekcyjny 3/1 – oznajmiła dr Bieniek.

- Jeżeli chodzi o analizę chemiczna owoców, w szczególności wyróżniał się klon S, gdyż miał największą zawartość w owocach suchej masy, sorbitolu, najwyższą kwasowość, lecz także najniższą zawartość antocyjanów. Pomimo, iż owoce dojrzewały najbardziej równomiernie spośród pozostałych badanych odmian – powiedziała ekspertka.

- Najwięcej antocyjanów stwierdzono w owocach odmiany ‘Martin’. Najbogatsze w polifenole były owoce ‘Smoky’, zaś najmniejszą ich zawartość stwierdzono w owocach klonu selekcyjnego 3/1 – podsumowała dr Anna Bieniek. Zaznaczyła także, że w uprawie świdośliwy nie można liczyć na uzyskanie dobrych plonów bez zastosowania instalacji w celu ochrony owoców przed ptakami. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM