Ekspertka IERiGŻ: Polska jest na 25. miejscu w UE pod względem spożycia owoców

Autor: PAP/www.sadyogrody.pl 15 kwietnia 2015 16:04

Ekspertka IERiGŻ: Polska jest na 25. miejscu w UE pod względem spożycia owoców fot. shutterstock.com

Od kilkunastu lat w Unii Europejskiej spada spożycie świeżych owoców i warzyw. - Pod względem spożycia owoców Polska jest na 25 miejscu w UE – zauważyła dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, podczas debaty na temat „Polska dieta ciągle zbyt uboga w warzywa, owoce i soki”, organizowanej przez PAP i KUPS.

W latach 2002-2013 spożycie owoców i przetworów w Polsce zmniejszyło się z 4 do 3,4 kg miesięcznie, a warzyw i przetworów z 5,4 do 4,8 kg. Jest to bardzo niepokojący trend, ponieważ od tych produktów w dużej mierze zależy nasze zdrowie.

Przyczynami takiego zjawiska jest bardzo często szybkie tempo życia, łatwa dostępność produktów wysokoprzetworzonych oraz ich relatywnie niska cena i dobra reklama. Często zdrowe odżywiane kojarzone jest z wysokimi kosztami oraz poświęceniem.

Dr Bożena Nosecka jest zdania, że dieta to w dużej mierze kwestia wiedzy i mody, niekoniecznie dochodów.

- Jabłka są u nas relatywnie tanie, jemy ich stosunkowo mało w porównaniu z innymi krajami. Nie stać nas na pomarańcze, banana czy awokado, to kupny sobie więcej jabłek - alarmowała podczas debaty Bożena Nosecka .  

Instytut Żywności i Żywienia zaleca 5 porcji warzyw i owoców lub soku każdego dnia. Jednak według badań wykonanych przez Instytut Milward Brown S.A. pięć porcji warzyw i owoców spożywane jest na co dzień tylko w co trzecim gospodarstwie domowym.

Materiał powstał na podstawie debaty "Polska dieta zbyt uboga w warzywa, owoce i soki. Co staje na drodze do prawidłowego odżywiania?". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM