Ekspert Agrosimex: Pomrozowe straty w sadach są dość duże

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 23 kwietnia 2017 13:31

- Straty spowodowane przymrozkami w sadach są dość duże chociaż zależy to oczywiście od gatunku, fazy rozwojowej, stanowiska na jakim rośnie sad. W związku z tym są bardzo duże różnice między sadami, nawet znajdującymi się w niewielkiej odległości od siebie - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Robert Binkiewicz z firmy Agrosimex.

Dodaje, że tak naprawdę, za 2-3 tygodnie okaże się co przetrwało i na jakie plony można liczyć, ale na podstawie obserwacji można oszacować szkody. 

Robert Binkiewicz tłumaczy, że najbardziej ucierpiały czereśnie - w około 80-100 proc. - W przypadku wiśni sytuacja wygląda bardzo rożnie a uszkodzenia sięgają 20-50 proc., śliwy praktycznie nie ucierpiały, tyko wcześnie kwitnące odmiany na poziomie kilku procent. Plantacje truskawki i borówki są bez strat. Uszkodzenia grusz sięgają 30-80 proc., natomiast jabłoni 5-95 proc. Tutaj różnice są największe. Najbardziej przemarzły pąki na odmianach Red Jonaprince i inne Jonagoldy oraz Idared. Na niektórych stanowiskach straty są nawet na poziomie 95 proc. Odmiany Gala, Golder, Gloster mają najmniej uszkodzeń - komentuje ekspert. 

 - Wyżej wymienione obserwacje i szacunki  dotyczą centralnej części kraju: Grójec, Biała Rawska, Warka. Na południu Polski (Sandomierz, Opole Lubelskie) przymrozki i uszkodzenia są na podobnym poziomie jednak więcej będę wiedział w przyszłym tygodniu - dodaje. 

Binkiewicz przyznał, że w północnych regionach sadowniczych (Włocławek, Bydgoszcz, Wielkopolska) wystąpiły minimalne przymrozki i uszkodzenia (-1 do -2 stopni). 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM