PARTNER SERWISU

Eksperci: Można już mówić o globalnej eksplozji produkcji borówek

Autor: sadyogrody.pl 21 lutego 2018 09:56

Eksperci: Można już mówić o globalnej eksplozji produkcji borówek fot.shutterstock.com

Borówka jako owoc, ma znakomitą opinie wśród doradców żywieniowych. Na świecie podbiła rankingi zdrowych owoców. Polscy producenci promują owoc w kraju i udało im się też stworzyć modę na polską borówkę na świecie.

- Popularność borówki dynamicznie rośnie. Możemy mówić o globalnej eksplozji ich produkcji. Jako polscy plantatorzy mamy niezaprzeczalne atuty: wieloletnie doświadczenie, pasję i wiedzę, umiejętność współpracy z naturą, wsparcie ośrodków naukowych, stojące na najwyższym poziomie konferencje branżowe. Przed nami coroczna dyskusja nad tym, jak przekuć te atuty w trwałą przewagę na globalnym rynku - mówi Dominika Kozarzewska, Prezes Polskich Jagód, członek Polish Berry Cooperative

- Obecnie borówki są uprawiane w różnych regionach. Tradycyjnie były uprawiane w USA i Europie, a dziś także w Ameryce Południowej. Pierwsze były Chile, potem Argentyna i Peru. Także Australia. Tak więc, borówki są produkowane w różnych regionach, które walczą o uzyskanie coraz lepszej jakości. Na tej mapie znaczących producentów jest i Polska - mówi Jorge Arangurí, dyrektor w największej peruwiańskiej firmie w sektorze rolnym, która silnie inwestuje w produkcję borówki.

- Popularność borówki rośnie na całym świecie. Zwłaszcza w ostatnich latach, ze względu na przeciwutleniacze. Wszyscy chcemy być zdrowi, a one są zdrowe i powinny się znaleźć w każdej diecie. To wymaga wielkiej edukacji. W Kolumbii Brytyjskiej [prowincja Kanady] mamy fundację „Rolnictwo w klasie”, która uczy dzieci o warzywach i owocach. Dzieci wyobrażają sobie, że mleko o smaku czekoladowym pochodzi od krowy. Musimy uczyć dzieci, jak rosną owoce i pokazywać im, jak je jeść. Jako przekąskę, z jogurtem czy jako smoothie. A borówki bardzo dobrze sprawdzają się jako przekąska - mówi Wilhelmina de Jager z British Columbia Blueberry Council. 

W Polsce sezon borówkowy rozpoczyna się 1 lipca i trwa do końca września, a nasi plantatorzy mają niezaprzeczalne atuty w produkcji tego owocu: wieloletnie doświadczenie, pasję i wiedzę, umiejętność współpracy z naturą, wsparcie ośrodków naukowych i stojące na najwyższym poziomie konferencje branżowe.

W Polsce zaczyna być promowany nowy standard jej zbioru. Schłodzenie jej jeszcze na plantacji, w czasie w krótkim czasie od zbioru. Tak zbierane borówki dłużej utrzymują smak i walory świeżo zerwanych owoców.  - Wstępne schłodzenie, w czasie do 30 minut od zerwania, to jest jakościowa rewolucja – mówi Mateusz Pilch z BerryGroup.

Polish Berry Cooperative łączy trzy grupy producenckie. Jest największym producentem borówki w Europie i liderem ekspansji polskiej borówki w Azji. Promuje polską borówkę na świecie, a w Polsce nowy standard jej zbioru.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM