Ekologiczna produkcja owoców - czy to się opłaca?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 18 kwietnia 2017 08:05

Ekologiczna produkcja owoców - czy to się opłaca? dr Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie/ fot. Piotr Waniorek Żelazna Studio

W ekologicznej produkcji to co przyciąga producentów to cena zbytu, która jest relatywnie wyższa z uwagi na specyfikę tego rynku i odbiorcy. W produkcji trzeba zwracać szczególną uwagę na jakość, koszty produkcji, ale i wydajność plantacji - mówił dr Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, podczas konferencji towarzyszącej targom Green Days.

- Zagadnieniami opłacalności zajmuję się od ponad 25 lat. Przez te lata działo się bardzo dużo na rynku owoców i warzyw. Przede wszystkim producenci zrozumieli, że biznes rolniczy powinien przynosić satysfakcjonujące dochody - mówił.

Większość owoców ekologicznych kierowanych jest do przetwórstwa albo na mrożenie. Rynek deserowy zaczyna się dopiero rozwijać.

- Aby uzyskać odpowiednią wydajność producent musi ponieść inne, odmienne nakłady. Założenie plantacji - czyli przygotowanie stanowiska w okresie przejściowym (2-3 lata) - zdrowy materiał, wolny od szkodników i patogenów decyduje o tym, że późniejsze nakłady związane z ochroną – która w ekologii jest dużo trudniejsza – są niższe. Już na samym początku decydujemy o tym, że koszty są relatywnie mniejsze - tłumaczył dr Paszko. 

W produkcji ekologicznej istnieją wysokie wymagania w stosunku do nawozów organicznych, które muszą spełniać określone wymogi a więc są to dodatkowe nakłady związane z transportem, dystrybucją i poszukiwaniem odpowiednich nawozów. Do tego dochodzi brak lub mała dostępność środków ochrony roślin, mimo iż np. problemy z parchem są dużo mniejsze niż w uprawach konwencjonalnych.

W tego typu produkcji wymagana jest wiedza specjalistyczna. - Producent ekologiczny, sadownik musi posiadać większą wiedzę o biologii roślin, patogenach tak by wiedzieć w jaki sposób i w odpowiednim czasie reagować. Sama pielęgnacja plantacji, brak możliwości stosowania herbicydów konwencjonalnych, niska dostępność herbicydów ekologicznych - które są dopiero testowane w Polsce – wymaga większych nakładów związanych z odchwaszczaniem mechanicznym. Nakłady w produkcji ekologicznej sięgają często 50 proc. więcej niż w konwencjonalnej - przyznał. 

- Tym co decyduje o poziomie kosztów to przede wszystkim wybór odpowiedniego stanowiska i przygotowania pola. Wszystkie elementy, które starałem się wymienić decydują przede wszystkim o mniejszej presji chwastów, patogenów, chorób i szkodników. Z kolei to przekłada się na mniejszą konieczność wykonywania zabiegów ochrony, lustracji czy innych zabiegów pielęgnacyjnych - przyznał ekspert. 

Jabłka

Sady ekologiczne nie różnią się niczym od sadów konwencjonalnych. - Sadzi się około 2,5-3 tys. drzewek na hektar, rozkłada nawadnianie, domki dla skorków przeciwko mszycom czy bawełnicy. Taki sad daje nadzieje na plony porównywalne z produkcją konwencjonalną. Co decyduje o większym zainteresowaniu produkcją ekologiczną jabłek? Producenci szukają możliwości produkcji jabłek, które gwarantowałyby wyższe ceny - mówił dr Paszko. 

Dr Paszko tłumaczył, że jabłka deserowe z certyfikatem, których jest jeszcze dość mało na rynku kosztują od 1,8-2,5 zł/kg. W porównaniu do kosztów produkcji daje to zdecydowanie większą opłacalność niż jabłka konwencjonalne. Jabłka przemysłowe z certyfikatem skupowane są średnio za 0,45-0,75 zł/kg. Ceny jabłek przemysłowo-deserowych o wysokiej kwasowości z certyfikatem wahają się między 0,9-1 zł/kg. Wiśnie z certyfikatem kosztują 2,5-3 zł/kg.

Plony jabłek u różnych producentów są różne. - Przeciętnie w sadzie mało intensywnym plony wahają się od 10 do 20-25 ton/ha. W sadzie intensywnym zebrać można 30-40 ton/ha. Takie plony przy nieco niższych kosztach produkcji zdecydowanie poprawiają opłacalność. Plony wiśni są również zróżnicowane – od 6-8 do 10-12 ton/ha - dodał. 

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM