Efektywna produkcja owoców maliny pod osłonami

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 03 sierpnia 2015 11:12

Efektywna produkcja owoców maliny pod osłonami maliny pod osłnami; www.shutterstock.com

- W uprawie maliny coraz większe znaczenie mają odmiany o owocach z przeznaczeniem do spożycia w stanie świeżym. Korzystne ceny można uzyskać za owoce wysokiej jakości, oferowane we wczesnym terminie – powiedziała dr Agnieszka Orzeł z firmy Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o., podczas (XI) Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPro.

- Daszki chronią owoce przed deszczem, gradem i bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Przy takiej uprawie z uwagi na swobodny przepływ powietrza nie trzeba dodatkowo wietrzyć tuneli, jak w przypadku tuneli. Maliny niekorzystnie reagują na przegrzanie, dlatego należy wybrać folie, które rozpraszają światło. Pozwala to na lepsze doświetlanie dolnych partii krzewów – mówiła dr Orzeł.

W uprawie pod daszkami krzewy owocują znacznie obficiej niż bez osłon. - W badaniach prowadzonych w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa w Brzeżnej w uprawie pod daszkami dla odmiany ‘Laszka’ średni plon wyniósł około 155 proc., a dla odmiany ‘Polka’ 280 proc. (przyjmując za średni plon z uprawy polowej 100 proc.) – poinformowała prelegentka.

- Tunele i szklarnie pozwalają na zdecydowanie większe możliwości sterowania terminem zbioru owoców. Umożliwiają zbiór malin już w maju i wydłużenie okresu plonowania nawet do listopada. Przyspieszenie dojrzewania owoców malin można uzyskać również poprzez okrycie rzędów włókniną, z równoczesnym zastosowaniem ściółki z czarnej foli – mówiła dr Orzeł.

Uprawę malin w tunelach można prowadzić w glebie lub bezglebowo (substrat torfowy, perlit, koks, wełna mineralna). Jednak uprawa w glebie niesie za sobą ryzyko porażenia roślin patogenami pochodzenia glebowego – powiedziała dr Agnieszka Orzeł. Dodała, że maliny warto sadzić na podniesionych zagonach.

- Rzędy przed sadzeniem krzewów należy przykryć folią ograniczającą rozwój chwastów. Stosowanie folii w okresach suszy chroni rośliny przed nadmierną transpiracją, co wpływa korzystnie na wielkość owoców – zaznaczyła ekspertka.

Przyznała, że zapylenie ma istotne znaczenie w celu uzyskania wysokiego plonu o dobrej jakości. - W uprawie tunelowej gdzie szczególnie zależy na wysokiej jakości owoców, pomoc trzmieli jest niezbędna. Owoce z kwiatów słabo zapylonych są zniekształcone, drobne i przeważnie nie stanowią plonu handlowego – dodała prelegentka.

- Maliny są wrażliwe zarówno na niedostatek, jak i nadmiar wody. Nawet krótkotrwały brak wody w okresie kwitnienia i owocowania może spowodować znaczne straty w plonie. W uprawie pod osłonami podstawowym systemem nawożenia jest fertygacja, czyli system dostarczenia składników pokarmowych wraz z nawadnianiem – powiedziała dr Orzeł.

W ostatnich latach w uprawie malin odmian powtarzających owocowanie, zwłaszcza u odmiany ‘Polka’ w dużym nasileniu występowała rdza maliny. - Na wielu plantacjach wystąpiły objawy wirusa krzaczastej karłowatości maliny (RBDV). Również należy zwalczać mszyce, które są wektorami chorób wirusowych, a także szpeciele, m.in. przebarwiacza malinowego – zaznaczyła dr Agnieszka Orzeł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM