PARTNER SERWISU

Drosophila suzuki to obecnie najpoważniejsze zagrożenie dla plantacji borówki (video)

Autor: MB; www.sadyogrody.pl 26 czerwca 2015 12:33

Drosophila suzuki to obecnie najpoważniejsze zagrożenie dla plantacji borówki (video) Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej/ fot. Żelazna Studio

- W każdej, nawet dobrej, dyscyplinie są problemy. Dotyczy to również nas. Najpoważniejszym obecnie zagrożeniem, dla plantatorów borówki wysokiej i innych roślin jagodowych w Europie Zachodniej, jest Drosophila suzuki – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej (SPBW).

- Po dłuższym czasie zmagania się z antraknozą borówki wysokiej, chorobą która przywędrowała do nas z Europy Zachodniej, udało się nam oswoić z tym problemem. Niestety mamy nowe poważne zagrożenie, które spędza sen z powiek plantatorom borówki wysokiej i innych roślin jagodowych w Europie Zachodniej – mówi Ireneusz Komorowski.

Drosophila suzuki, bo o nią chodzi, to szkodnik, który przywędrował do naszego kraju z Azji.

- Podejmujemy wszelkie działania, żeby zapobiec negatywnym skutkom związanym z tym szkodnikiem, czyli w tym przypadku - dużym stratom w plonie. Na naszą interwencję ministerstwo zarejestrowało już odpowiednie środki, które mają nam pomóc w walce ze szkodnikiem – zapewnia szef SPBW.

Jednak Drosophila suzuki to nie jedyna troska plantatorów borówki.

- Kolejnym naszym problemem, który narasta od lat, jest bardzo  poważny wzrost nowych nasadzeń borówki, w związku z tym presja na rynek nowych plantacji, szczególnie tych niezorganizowanych, rośnie i będzie rosła – dodaje Ireneusz Komorowski.

W związku z tym SPBW przystąpił do kampanii pod hasłem Niezwykłe właściwości zwykłych owoców, która propaguje spożycie borówek i innych owoców jagodowych.

- Poprzez tę kampanię chcemy wywołać zainteresowanie konsumentów naszymi owocami, żeby popyt sprostał podniesionemu poziomowi podaży – dodaje ekspert.

Celem kampanii jest podniesienie spożycia owoców jagodowych na rynku Polski, Austrii, Szwecji, Finlandii i Czech o 8 proc., oraz wzrost świadomości na temat właściwości europejskich owoców jagodowych na tych rynkach.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM