Drosophila suzuki to obecnie najpoważniejsze zagrożenie dla plantacji borówki (video)

Autor: MB; www.sadyogrody.pl 26 czerwca 2015 12:33

Drosophila suzuki to obecnie najpoważniejsze zagrożenie dla plantacji borówki (video) Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej/ fot. Żelazna Studio

- W każdej, nawet dobrej, dyscyplinie są problemy. Dotyczy to również nas. Najpoważniejszym obecnie zagrożeniem, dla plantatorów borówki wysokiej i innych roślin jagodowych w Europie Zachodniej, jest Drosophila suzuki – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej (SPBW).

- Po dłuższym czasie zmagania się z antraknozą borówki wysokiej, chorobą która przywędrowała do nas z Europy Zachodniej, udało się nam oswoić z tym problemem. Niestety mamy nowe poważne zagrożenie, które spędza sen z powiek plantatorom borówki wysokiej i innych roślin jagodowych w Europie Zachodniej – mówi Ireneusz Komorowski.

Drosophila suzuki, bo o nią chodzi, to szkodnik, który przywędrował do naszego kraju z Azji.

- Podejmujemy wszelkie działania, żeby zapobiec negatywnym skutkom związanym z tym szkodnikiem, czyli w tym przypadku - dużym stratom w plonie. Na naszą interwencję ministerstwo zarejestrowało już odpowiednie środki, które mają nam pomóc w walce ze szkodnikiem – zapewnia szef SPBW.

Jednak Drosophila suzuki to nie jedyna troska plantatorów borówki.

- Kolejnym naszym problemem, który narasta od lat, jest bardzo  poważny wzrost nowych nasadzeń borówki, w związku z tym presja na rynek nowych plantacji, szczególnie tych niezorganizowanych, rośnie i będzie rosła – dodaje Ireneusz Komorowski.

W związku z tym SPBW przystąpił do kampanii pod hasłem Niezwykłe właściwości zwykłych owoców, która propaguje spożycie borówek i innych owoców jagodowych.

- Poprzez tę kampanię chcemy wywołać zainteresowanie konsumentów naszymi owocami, żeby popyt sprostał podniesionemu poziomowi podaży – dodaje ekspert.

Celem kampanii jest podniesienie spożycia owoców jagodowych na rynku Polski, Austrii, Szwecji, Finlandii i Czech o 8 proc., oraz wzrost świadomości na temat właściwości europejskich owoców jagodowych na tych rynkach.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM