Dr Paszko o opłacalności produkcji owoców roślin jagodowych (wideo)

Autor: www.sadyogrody.pl 05 kwietnia 2017 10:03

Dr Paszko o opłacalności produkcji owoców roślin jagodowych (wideo) dr Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie/ fot. Piotr Waniorek Żelazna Studio

W jakie gatunki roślin jagodowych obecnie wato dalej inwestować? O opłacalności popularnych w naszym kraju upraw truskawki, malin, porzeczki czarnej i kolorowej oraz borówki mówi dr Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

- Rynek truskawki w zależności od kształtowania się światowych cen, ale też od zbiorów podlega pewnym wahaniom. Ostatnie lata są bardziej korzystne dla truskawki deserowej, aczkolwiek dobrej jakości truskawka do zamrażania też ma ciekawe ceny - zaznacza dr Paszko.

W przypadku malin producenci nie mogą narzekać. - Od blisko 5 cena za owoce maliny jest na tyle atrakcyjna, że nawet przy niskich plonach w granicach 4-5 ton/ha, zwłaszcza w małych gospodarstwach, nawet ta opłacalność uzyskują - mówi.

dr Paszko dodaje, że wzrasta zainteresowanie uprawą malin pod osłonami z przeznaczeniem na rynek deserowy. - Minusem są bardzo wysokie nakłady, ale zwracają się dość szybko. W malinie letniej potrafią się zwrócić już po 2 latach - tłumaczy ekspert.

 

- Porzeczka czarna w podstawowej masie skierowanej do przetwórstwa jest nadal nieopłacalna i prawdopodobnie w najbliższych latach sytuacja ta nie ulegnie zmianie. Natomiast dużo mówi się, aby tą porzeczkę czarną potraktować bardziej profesjonalnie, czyli wypromować odmiany deserowe lub owoce premium bardzo wysokiej jakości do zamrażania. Alternatywą jest również ekologiczna uprawa czarnej porzeczki - mówi dr Paszko.

- Ceny borówki rosną albo utrzymują się na atrakcyjnym poziomie. Chociaż nie takim jak jeszcze 10 lat temu, kiedy owoce sprzedawano za ponad 15-20 zł. Obecne ceny są dość przyzwoite i przewyższają koszty produkcji. Eksperci z krajów zachodnich, czy nawet z Chile, gdzie borówka jest uprawiana na szeroką skalę nie są w stanie powiedzieć, kiedy ten trend rosnących zbiorów i dobrych cen zakończy się - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM