Dr Nosecka: O rentowności produkcji truskawek i malin decyduje nie tylko wielkość zbiorów (wideo)

Autor: www.sadyogrody.pl 26 maja 2017 10:09

Dr Nosecka: O rentowności produkcji truskawek i malin decyduje nie tylko wielkość zbiorów (wideo) Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. / fot. PTWP

Opłacalność produkcji owoców jagodowych zależy od wielu czynników. Dr Bożena Nosecka, ekspertka Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB w rozmowie z redakcją zaznacza, że o rentowności produkcji decyduje nie tylko wielkość zbiorów owoców, ale także sytuacja na rynkach światowych.

W ocenie ekspertki, w obecnym sezonie można spodziewać się obniżek cen malin. - Miejmy nadzieję, że do poziomu, który będzie jeszcze w dalszym ciągu opłacalny dla producentów. Ostatnio mieliśmy bardzo wysokie ceny skupu owoców i ceny eksportowe przetworów z maliny, dlatego, że były niskie zbiory w Serbii i również w Polsce w 2015 roku. Utrzymanie tak wysokich cen w dłuższym okresie czasu jest trudne do zaakceptowania przez odbiorców tych produktów. Jeżeli tegoroczne zbiory malin będą przeciętne w Polsce i w Serbii to należy spodziewać się, że ceny niestety obniżą się, ale wszystko będzie zależało od ostatecznego poziomu zbiorów – zaznacza dr Nosecka.

W przypadku truskawki ceny nie powinny zasadniczo odbiegać, jeżeli zbiory będą przeciętne, od cen, które były w ubiegłym roku, a nawet mogą być lekko wyższe. Zapotrzebowanie na przetwory z truskawek wydaje się stabilne i rosnące – dodaje ekspertka z IERiGŻ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM