PARTNER SERWISU

Dr hab. Piotr Latocha, SGGW: Mrozy nie powinny zaszkodzić MiniKiwi

Autor: www.sadyogrody.pl 03 marca 2018 13:51

Dr hab. Piotr Latocha, SGGW: Mrozy nie powinny zaszkodzić MiniKiwi Plantacja MiniKiwi SGGW/ fot. sadyogrody.pl

- Aktinidia ostrolistna (MiniKiwi) jest w stanie znieść bez uszczerbku spadki temperatury do -30 st. C. Ale jak powszechnie wiadomo, wytrzymałość na mróz, rośliny nabywają podczas jesiennego hartowania, gdy temperatura stopniowo spada poniżej zera i skraca się dzień. Tak nabyta wytrzymałość utrzymywana jest przez okres spoczynku naturalnego, czyli w styczniu i lutym – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl, dr hab. Piotr Latocha, z Katedry Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie, prezes Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi.

- Oczywiście okresowe odwilże, czy dłuższe ocieplenia zmniejszają tą wytrzymałość powodując, że rośliny się rozhartowują. Szczególnie podczas spoczynku wymuszonego, ta wytrzymałość spada gwałtownie po krótkich nawet okresach ocieplenia. To w jakim stopniu się to dzieje zależy od cech indywidualnych gatunku czy odmiany – mówi dr hab. Piotr Latocha.

- W tym roku, pomimo ciepłej zimy w grudniu i styczniu, to jednak temperatura nocą była poniżej zera, a w dzień niewiele powyżej. Jesienią pogoda sprzyjała hartowaniu -stopniowo się ochładzało. Ponieważ nie mieliśmy tej zimy dużych ociepleń, po których nagle miałoby nadejść duże ochłodzenie to wydaje się, że krzewy były wystarczająco zahartowane i te mrozy w końcu lutego nie powinny im bezpośrednio zaszkodzić. Szczególnie krzewom starszym – tłumaczy.

Rośliny bardzo młode są nieco wrażliwsze niż w pełni wyrośnięte. - Bardziej bym się obawiał uszkodzeń wynikających z nadmiernego nagrzewania się pni w ciągu dnia (w końcu lutego słońce świeci już mocno i dość długo) i schładzania w ciągu nocy. Tak duże amplitudy temperatur z pewnością mogą skutkować pęknięciami mrozowymi, co w konsekwencji może prowadzić do infekcji bakteryjnych. W przypadku aktinidii może to prowadzić do stopniowego zamierania pni. Aby tego uniknąć należy stosować tradycyjne bielenie pni, co ogranicza ich nagrzewanie się za dnia – zaznacza ekspert.

- Tak więc czas pokaże, czy i w jakim stopniu te mrozy zaszkodziły krzewom MiniKiwi, ale ja jestem optymistą i sądzę, że nie będzie tak źle. Znacznie gorsze dla MiniKiwi są późnowiosenne przymrozki. Dlatego im dłużej utrzymają się niskie temperatury w marcu (byle nie ekstremalnie niskie) tym lepiej dla uprawy – mówi dr hab. Latocha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM