PARTNER SERWISU

Dr hab. Latocha: Wyzwaniem może być konkurencja importowanych MiniKiwi

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 26 stycznia 2018 11:07

Dr hab. Latocha: Wyzwaniem może być konkurencja importowanych MiniKiwi dr hab. Piotr Latocha z Katedry Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie/ fot. Paweł Pawłowski Żelazna Studio

- W najbliższym czasie dużym wyzwaniem dla plantatorów może być konkurencja importowanych owoców z zagranicy. Produkcja MiniKiwi rozwija się także intensywnie w innych krajach Europejskich i może zaistnieć potrzeba konkurowania z takimi owocami na rynku. Ponieważ tylko owoce dobrej jakości mogą tu z sukcesem konkurować, a o tym decyduje dobra technologia uprawy – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl dr hab. Piotr Latocha z Katedry Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie.

Rok 2017 – jaki to był czas dla plantatorów MiniKiwi?- Ten rok był generalnie zły dla wielu sadowników. Szczególnie przez silne i kilkukrotne przymrozki wiosenne. W przypadku upraw MiniKiwi na niektórych plantacjach centralnej Polski silne przymrozki spowodowały znaczne uszkodzenia młodych latorośli, pomimo zastosowanej ochrony antyprzymrozkowej. W rejonach zachodnich (Wielkopolska) przymrozki wystąpiły w połączeniu z wiatrem,  -tam także ochrona nie była w stanie całkowicie zabezpieczyć roślin. Tak więc plonowanie na tych plantacjach było albo szczątkowe albo silnie zredukowane – mówi dr hab. Piotr Latocha.

- Ale mamy także plantatora, który z sukcesem ochronił plantację i miał pełen plon dobrej jakości owoców. Oczywiście takie uszkodzenia przez przymrozki nie są dla krzewów zabójcze i rośliny sprawnie je zregenerowały tak, że już w okresie letnim nie obserwowano większych różnic w biomasie. W przypadku młodych, jeszcze nieowocujących plantacji uszkodzenia nie spowodowały żadnych strat ekonomicznych, gdyż rośliny doskonale zregenerowały uszkodzenia, a plonu i tak się nie spodziewano – zaznacza.

- Tak niekorzystny rok zdarza się jednak raz na 10 lat. Zatem jest mała szansa, że nie powtórzy się w najbliższym czasie. Nie mniej takie doświadczenie też jest potrzebne. Może ono pomóc w znalezieniu rozwiązań, które pomogą chronić się przed takimi sytuacjami w przyszłości. Ponieważ jeszcze niewielu plantatorów oczekiwało na plon, dlatego też większego rozczarowania z jego braku raczej nie było –wyjaśnia.

I dodaje, że większość plantatorów koncentruje się na wyprowadzaniu docelowych form krzewów oraz popularyzacji owoców, tak by za kilka lat jak większość plantacji zacznie w pełni plonować, konsumenci byli przygotowani na ich szersze pojawienie się.

Działania popularyzujące owoce MiniKiwi są prowadzone od dawna, głównie przez pracowników naukowych SGGW oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Do tych działań sukcesywnie włączają się plantatorzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu założonym w 2016 roku. - Ponieważ podaż MiniKiwi jest wciąż mała to jak na razie, nasze owoce nie trafiają do sieci supermarketów. Ale ta sytuacja może się zmienić. I nad tym także usilnie pracujemy – zaznacza dr hab. Piotr Latocha.

Co może być największym wyzwaniem dla plantatorów MiniKiwi w 2018 roku? 

- Trudno przewidzieć jaki będzie 2018 rok. W planach członków Stowarzyszenia z pewnością ważna będzie próba wprowadzenia owoców MiniKiwi do sieci supermarketów w kraju. To jest jeden z naszych ważniejszych celów, ale uzależniony oczywiście głównie od wolumenu produkcji – tłumaczy.

- Owoce MiniKiwi oczywiście są także sprzedawane za granicę i póki co łatwiej jest je tam sprzedać niż w kraju. W najbliższym czasie dużym wyzwaniem może być również konkurencja importowanych owoców z zagranicy. Produkcja MiniKiwi rozwija się także intensywnie w innych krajach Europejskich i może zaistnieć potrzeba konkurowania z takimi owocami na rynku. Ponieważ tylko owoce dobrej jakości mogą tu z sukcesem konkurować, a o tym decyduje dobra technologia uprawy, dbałość o wiedzę w tym zakresie wśród naszych plantatorów oraz zawężanie współpracy dążąc do uzyskania jednorodnego produktu – zaznacza dr hab. Piotr Latocha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM