Dobry malinowy sezon. Skup maliny jesiennej będzie równie udany?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 16 sierpnia 2016 10:00

Dobry malinowy sezon. Skup maliny jesiennej będzie równie udany? Ceny malin letnich były dość korzystne dla producentów. Średnio w lipcu br. cena malin w skupie była o ok 10 proc. wyższa niż przed rokiem / fot. pixabay

Ceny malin letnich były dość korzystne dla producentów. Średnio w lipcu br. cena malin w skupie była  o ok 10 proc. wyższa niż przed rokiem (za MRiRW). Jedną z przyczyn relatywnie wysokich cen były niskie zapasy mrożonych malin na początku sezonu i tym samym dość wysokie zapotrzebowanie ze strony zakładów przetwórczych – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Podaż mrożonych malin na rynku UE była deficytowa w stosunku do popytu. - Nieudane zbiory w Polsce spowodowały, że w ciągu pierwszych 10-ciu miesięcy sezonu 2015/2016 wyeksportowano ich 39 tys. t, tj. o 33 proc. mniej niż przed rokiem. Przekładało się to na utrzymywanie się dość wysokich cen mrożonek na rynku wspólnotowym. Polska jest, obok Serbii, najważniejszym dostawcą mrożonych malin na rynek UE z wolumenem przekraczającym 90 tys. t. – tłumaczy.

Dziwulski, tłumaczy, że w sezonie aby zaspokoić zapotrzebowanie na rynku unijnym, poza zwiększonym importem z Serbii, maliny sprowadzane były z Chin, Bośni i Hercegowiny czy nawet Meksyku.

- Oczekuje się że rynek w sezonie 2016/2017 będzie bardziej zbilansowany ze względu na wzrost produkcji w Polsce. GUS przewiduje, że tegoroczna produkcja malin w kraju ma ukształtować się na poziomie 120 tys. t – o 60 proc. wyższym niż przed rokiem – mówi ekspert.

- Można przypuszczać, że jeżeli prognozy zbiorów się sprawdzą ceny malin jesiennych będą niższe od letnich i znacznie niższe niż przed rokiem. - Ceny w skupach od drugiego tygodnia lipca charakteryzowały się tendencją spadkową. Wg notowań MRiRW na początku sierpnia br. były one średnio o 16 proc. niższe niż przed tygodniem i o blisko 30  proc. niższe niż w połowie lipca br. Jednocześnie przeciętna cena na początku sierpnia ub. r była o 18 proc. niższa niż w analogicznym okresie przed rokiem – twierdzi Mariusz Dziwulski.

Według niego, w ubiegłym roku ceny malin, ze względu na suszę w sierpniu i we wrześniu charakteryzowały się silną tendencją wzrostową, średnio w sierpniu wynosiły blisko 8 zł/kg a we wrześniu blisko 10 zł/kg.  - Znaczny, oczekiwany spadek cen malin jesiennych w bieżącym roku - może wynieść 40-50 proc. r/r -  jest zatem kwestią ubiegłorocznej wysokiej bazy, natomiast ceny prawdopodobnie utrzymają się na relatywnie wysokim poziomie – podsumował analityk.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM