Dobre przezimowanie roślin sadowniczych. Gorsze truskawek

Autor: BGŻ BNP Paribas 12 maja 2016 12:09

Dobre przezimowanie roślin sadowniczych. Gorsze truskawek Przezimowanie roślin sadowniczych było dość dobre. Po zimie 2015/2016 nie odnotowano istotnych strat w sadach / fot. A.Gwara

- Według pierwszych ocen GUS (Wstępna ocena przezimowania upraw ozimych w 2016 r.), przezimowanie roślin sadowniczych było dość dobre. Po zimie 2015/2016 nie odnotowano istotnych strat w sadach – mówi Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Dodaje, że silne mrozy w styczniu, przy braku okrywy śnieżnej spowodowały natomiast uszkodzenia w wielu plantacjach truskawek, szczególnie dotyczy to młodych nasadzeń. Niektóre z nich wskutek wysokich strat (woj. pomorskie) zostały zlikwidowane.

- Przygruntowe przymrozki, które wystąpiły w kwietniu, nie wyrządziły istotnych szkód na kwitnących drzewach i krzewach owocowych, a także na plantacjach owoców jagodowych. Wegetacja roślin sadowniczych, ze względu na wiosenne chłody przebiegała wolniej niż w roku poprzednim. Ze względu na duże wahania temperatur oraz warunki wilgotnościowe gleby, siewy warzyw gruntowych są również opóźnione w stosunku do roku ubiegłego. Niemniej, jak zaznacza GUS, ich poziom jest dość zróżnicowany w poszczególnych rejonach kraju – skomentował analityk banku BGŻ BNP Paribas. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM