Dobra ocena przezimowania plantacji owoców. Nie odnotowano większych strat

Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej 05 maja 2015 15:36

Dobra ocena przezimowania plantacji owoców. Nie odnotowano większych strat fot. A.Gwara

Według wstępnej oceny przezimowania upraw ozimych przeprowadzonej przez rzeczoznawców GUS, stan roślin sadowniczych na wiosnę 2015 r. był dość dobry. Dzięki ciepłej zimie nie odnotowano większych szkód w uprawach drzew i krzewów owocowych - podali eksperci Banku BGŻ.

Rośliny dość szybko zaczęły wegetację, wcześniej zaczęło się też kwitnienie roślin sadowniczych. Wczesnowiosenna wegetacja przebiegała również na ogół bez zakłóceń, pozostawiając rośliny w dobrej kondycji. Na bardzo dobry został wyceniony stan plantacji truskawek.

GUS wskazuje jednak na pewne negatywne czynniki, takie jak wzrost populacji szkodników drzew i krzewów owocowych, do czego przyczyniła się ciepła zima, a także na niedobór wilgoci w marcu. Wzrost ryzyka wystąpienia szkodników jest dość istotnym elementem w kontekście dość niekorzystnego pod względem opłacalności sezonu. Można mieć obawy o dostateczną ochronę roślin, wynikającą z możliwości zmniejszenia nakładów na ten cel.

Pomijając jednak ten aspekt, można stwierdzić, że choć jeszcze wiele czynników może wpłynąć na wegetację i rozwój plonów owoców w bieżącym sezonie, to jednak prawdopodobieństwo spadku zbiorów, dzięki dobremu przezimowaniu w bieżącym sezonie, zmniejsza się.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM