Dla sadowników ten rok może być najtrudniejszy od wielu lat

Autor: Agrobiznes w TVP 10 czerwca 2016 16:44

Dla sadowników ten rok może być najtrudniejszy od wielu lat Zapowiada się trudny sezon. W chłodniach jest jeszcze dużo zeszłorocznych jabłek, które trudno sprzedać / fot. A.Gwara

Zapowiada się trudny sezon. W chłodniach jest jeszcze dużo zeszłorocznych jabłek, które trudno sprzedać. Problemu nie rozwiążą zagraniczne rynki zbytu, a jakość owoców jest tak kiepska, że klientów na nie raczej nie znajdziemy – podaje Agrobiznes w TVP.

Rok temu o tej porze w chłodniach jabłek nie było. Owoce skończyły się jeszcze w maju po popyt na nie za granicą był wysoki. Sadownicy myśleli, że podobnie będzie i tym razem dlatego przetrzymywali jabłka w nadziei na wyższe ceny. Dziś wygląda na to, że tylko na tym stracili. Popytu nie ma, nie ma też dobre jakości – owoce są w złej kondycji bo zeszłoroczna susza i wysokie temperatury zniszczyły jabłka.

W magazynach jest jeszcze około 200 tys. ton jabłek. Te owoce trudno będzie sprzedać jako deserowe. Jedyny sposób to przeznaczenie ich do przetwórstwa. Jednak zakłady zapowiadają, że przyjmą jabłka ale nie chętnie bo same mają duże zapasy koncentratu. 

Nowy sezon rozpocznie się więc bardzo niskimi cenami jabłek przemysłowych. Zakładając, że zbiory wyniosą w tym roku od 4-4,5 mln ton, to ten rok może być najtrudniejszy od wielu lat. 

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM