Dar Blue planuje dalsze inwestycje w plantacje borówek w Chorwacji

Autor: MB; www.sadyogrody.pl 25 lipca 2016 08:48

Dar Blue planuje dalsze inwestycje w plantacje borówek w Chorwacji fot. materiały prasowe

- Potencjał rozwoju upraw plantacji i konsumpcji borówek zarówno w Polsce jak i w Chorwacji jest ogromny – zapewnia Agata Małkiewicz, prezes zarządu firmy Dar Blue oraz dyrektor ds. sprzedaży w grupie Polskie Jagody. Dlatego polsko-chorwacka spółka Dar Blue zamierza inwestować w uprawę borówki w Chorwacji.

Dar Blue, polsko-chorwacka spółka, założyła plantację borówki amerykańskiej w chorwackiej miejscowości Dereza.

- Plantacja została założona w 2012 roku. Już wcześniej szukaliśmy ziemi na Bałkanach, ze względu na cieplejszy klimat, który gwarantował wcześniejsze rozpoczęcie sezonu niż w Polsce. Wybór padł na Chorwację, która przygotowywała się do wejścia do UE, co umożliwiło skorzystanie ze środków unijnych przed akcesją – mówi Agata Małkiewicz.

Większość z urządzeń wykorzystywanych na plantacji przyjechała z Polski. Wśród nich znalazł się system nawadniający, przechowalnia na 160 ton owoców z kontrolowaną atmosferą, sortownia i linia pakująca.

Obecnie plantacja ma powierzchnię 12 hektarów a krzewy są uprawiane w donicach.

- Jest to znacznie bardziej intensywna uprawa, na hektarze mamy 8.000 roślin (w konwencjonalnej uprawie sadzi się około 3000 krzewów/ha).  W szczycie owocowania liczymy na plon w granicach 400 – 450 ton rocznie. W przedsięwzięcie zainwestowaliśmy około 1 mln Euro, ale planujemy dalsze inwestycje w rozbudowę sortowni, przykrycie plantacji daszkami i namiotami. Będziemy chcieli wykorzystać na ten cel środki unijne. Budżet inwestycji zależy od zakresu prac na jakie się zdecydujemy – dodaje Agata Małkiewicz.

Do tej pory borówki z chorwackich upraw były sprzedawane na rynku chorwackim.

- W przyszłym sezonie planujemy sprzedaż również w Polsce, Europie Zachodniej i Azji – zapewnia prezes Dar Blue.

Współwłaścicielami firmy Dar Blue są inwestorzy z Polski i Chorwacji. Grupa Polskie Jagody nie jest bezpośrednio zaangażowana w ten projekt. Jednak te dwie firmy łączą wspólnicy, dwóch współwłaścicieli Polskich Jagód jest również współwłaścicielami Dar Blue.

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI