Czy po słabym sezonie cenowym wiśni jest popyt na drzewka owocowe tego gatunku?

Autor: Krystyna Zagórska; www.sadyogrody.pl 15 stycznia 2015 14:00

Czy po słabym sezonie cenowym wiśni jest popyt na drzewka owocowe tego gatunku? fot. za portalspozywczy.pl

Ceny skupu i opłacalność produkcji wiśni w poszczególnych latach są bardzo zróżnicowane. Poprzedni sezon nie był korzystny dla producentów owoców tego gatunku. Wiśnie do przetwórstwa skupowano po bardzo niskich cenach, które nawet nie pokrywały kosztów produkcji.

Koszt wyprodukowania kilograma wiśni szacowany jest na poziomie około 2 zł/kg. W poprzednim sezonie średnia miesięczna cena skupu wiśni przeznaczonych do mrożenia wyniosła 1,18 zł/kg, natomiast za wiśnie do tłoczenia płacono zaledwie 0,94 zł/kg. Są to ceny o połowę niższe w porównaniu z rokiem 2013. W tym okresie przetwórnie za wiśnie do mrożenia płaciły 2,15 zł/kg, zaś do tłoczenia 1,78 zł/kg (wg danych IERiGŻ).

Na kształtowanie się cen wiśni duży wpływ ma wysoka produkcja tych owoców. Powierzchnia uprawy wiśni w Polsce wynosi 33,7 tys. ha. Według wstępnych szacunków GUS w 2014 roku zebrano około 178 tys. ton wiśni, natomiast w roku poprzednim 188 tys. ton. Powodem niskich cen skupu są również duże zapasy tych owoców w zakładach przetwórczych, a tym samym małe zapotrzebowanie rynku. Istotny wpływ mają dostawy zarówno świeżych, jak i przetworzonych owoców z Serbii, Turcji oraz Węgier. Kraje te przy wysokich zbiorach oferują w sprzedaży duże ilości wiśni po niższych cenach. 

Niskie ceny skupu wiśni oznaczają małą opłacalność produkcji. Ma to wpływ na zmniejszenie powierzchni nasadzeń w sadach wiśniowych, a tym samym na zainteresowanie  zakupem materiału szkółkarskiego. W latach 2008-2009 cena skupu wiśni również była bardzo niska. W konsekwencji wielu sadowników zrezygnowało z prowadzenia sadów wiśniowych. Zmniejszona produkcja oraz niesprzyjające warunki pogodowe (mroźna zima i deszczowa wiosna) w 2010 roku spowodowały, że zbiory wiśni były bardzo niskie zarówno w Polsce, jak i w konkurencyjnych krajach. Ceny skupu wiśni 

Pomimo słabego sezonu cenowego owoców wiśni sprzedaż drzewek owocowych tego gatunku utrzymuje się na dość dobrym poziomie. Produkcja kwalifikowanych drzewek wiśni w szkółkach w 2014 roku wynosiła łącznie 654 565 szt. (wg danych PIORiN). Wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych np. podtopienia, susze, przymrozki oraz choroby tj. rak bakteryjny czy brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza) znacznie obniżają zdrowotność drzew. W związku z powyższym jest konieczność stałego uzupełniania nasadzeń w sadach wiśniowych.

W sezonach, gdy owoców wiśni jest mniej, zapotrzebowanie oraz ceny są znacznie wyższe. Wskazane jest, aby producenci utrzymywali sady w zdolności do owocowania również przez lata słabej koniunktury (choćby przez wykonywanie minimalnej ilości zabiegów agrotechnicznych oraz ochrony). Opłacalność produkcji wiśni w Polsce jest bardzo niestabilna, w związku z tym prowadzenie sadu wiśniowego należy rozpatrywać jako dodatkowe źródło dochodów w gospodarstwie, a nie jako jedyny sposób utrzymania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM