Czy można zatrzymać huśtawkę cenową na rynku owoców?

Autor: Puls Biznesu 30 maja 2016 08:59

Czy można zatrzymać huśtawkę cenową na rynku owoców? fot. shutterstock

Polscy producenci owoców od kilku lat zmagają się z gwałtownymi wahaniami cen. Jednym ze sposobów na ustabilizowanie sytuacji jest obowiązkowe kontraktowanie - informuje Puls Biznesu.

Sztandarowym przykładem dużych wahań cenowych jest czarna porzeczka, która cenowy szczyt zanotowała w 2011 r. — kiedy przetwórcy płacili za kilogram 4,1 zł (wcześniej cena oscylowała wokół 2 zł). W kolejnych latach odnotowywała spektakularny zjazd nawet do 0,4-0,6 zł. Plantatorzy ogłaszali, że wykarczują plantacje, ale porzeczek było wciąż dużo. Jak będzie w zbliżającym się nowym sezonie? Piotr Podoba, prezes Doehlera, zapewnia, że surowiec był tani, więc przetwórcy skupowali go dużo. W efekcie zapasy zagęszczonego soku z czarnej porzeczki są olbrzymie.

Bożena Nosecka, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ), dodaje, że porzeczek prawdopodobnie będzie w nowym sezonie mniej. Plantatorzy z powodu niskich cen wycinali plantacje albo nie mieli pieniędzy, żeby o nie zadbać. Jej zdaniem obecnie nic nie wskazuje na to, żeby przetwórcy byli skłonni płacić za surowiec wysoką cenę.

Jak przypomina Puls Biznesu w październiku ubiegłego roku weszła w życie znowelizowana ustawa o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych. Zgodnie z jednym z jej przepisów dostarczenie produktów - w tym owoców - przez rolników wymaga pisemnej umowy spełniającej określone warunki. Dziennik zauważa, że jest to tak naprawdę obowiązek kontraktowania. 

Marian Gąsior, wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnej Porzeczki , podkreśla, że wdrożenie obowiązku zapisywania umów powinno w znacznym stopniu przyczynić się do ustabilizowania rynku. 

Więcej czytaj w Pulsie Biznesu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM