Czy możliwa jest poprawa sytuacji cenowej na rynku porzeczek?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 18 lipca 2016 16:04

Czy możliwa jest poprawa sytuacji cenowej na rynku porzeczek? Przyczyną utrzymania się relatywnie niskich cen w 2016 r. jest wysoki poziom zapasów zarówno mrożonych porzeczek czarnych jak i koncentratu soku z czarnej porzeczki. / fot. shutterstock

Przyczyną utrzymania się relatywnie niskich cen w 2016 r. jest wysoki poziom zapasów zarówno mrożonych porzeczek czarnych, jak i koncentratu soku z czarnej porzeczki. Ceny mrożonych porzeczek czarnych od początku poprzedniego sezonu (2015/2016) wykazywały tendencje do spadków, co nie sprzyjało oferowaniu wysokich cen przez zakłady przetwórcze w skupie na początku sezonu (2016/2017) -€“ mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Ceny porzeczek czarnych w bieżącym sezonie są relatywnie niskie, choć wyższe niż w ubiegłym roku. - W pierwszych dwóch tygodniach lipca br. przeciętna cena skupu porzeczek czarnych wynosiła 0,88 zł/kg loco zakład w porównaniu do 0,67 zł/kg w analogicznym okresie przed rokiem (dane IERiGŻ-PIB). Niemniej, porzeczki czarne podrożały w skupie w ciągu ostatnich dwóch tygodni (+50 proc.) do 1,00 zł/kg, nie jest to jednak wciąż poziom, który byłby zadowalający dla ich producentów - tłumaczy Dziwulski.

- Jest to trzeci z kolei sezon relatywnie niskich cen tych owoców. Podobny okres obserwowany był w latach 2004-2006, kiedy ceny porzeczek czarnych średnio oscylowały w granicach 0,45-0,75 zł/kg. Ceny porzeczek wzrosły dopiero w 2007 r. kiedy mieliśmy do czynienia ze znacznym spadkiem poziomu zbiorów -€“ mówi Mariusz Dziwulski.

Jak mówi analityk, co prawda eksport mrożonych porzeczek czarnych wzrósł o blisko 7 proc. r/r (dane Eurostat dla okresu lipiec 2015 r.-marzec 2016 r.), niemniej, wynikało to z dużej dostępności oraz niskich cen tych przetworów, a nie wzrostu popytu za granicą. Popyt na rynku unijnym na przetwory porzeczkowe na przestrzeni ostatnich kilku lat nie wykazuje tendencji do wzrostów.

Nie wiadomo do końca jak ukształtują się tegoroczne zbiory porzeczek czarnych w Polsce. - Oficjalne szacunki dotyczące zbiorów w Polsce wg GUS pojawią się pod koniec lipca br. Według KSPCP plony tych owoców mogą być na poziomie 40-50 proc. poziomu odnotowanych przed rokiem. Z informacji, które potwierdzają sami producenci i zakłady przetwórcze wynika również, że porzeczek czarnych jest mniej niż rok wcześniej, trudno jednak oszacować skalę rzeczywistych spadków. Widoczny w ostatnich dwóch tygodniach wzrost cen potwierdzałby to, że tegoroczna podaż nie jest za wysoka. Na zmniejszenie plonowania mogło wpływać osłabienie plantacji po ubiegłorocznej suszy czy też brak dostatecznej ochrony plantacji, który wynikał z czynników ekonomicznych -€“ przyznał.

Według niego, Polska jest największym w Unii producentem porzeczek czarnych i ich przetworów, dlatego poziom cen uzależniony jest głównie od wielkości podaży na rynku wewnętrznym. - Istotna poprawa sytuacji cenowej możliwa jest tylko w przypadku zmniejszenia podaży surowca, która wpłynęłaby na obniżenie poziomu zapasów. Możliwe, że stanie się to pod wpływem jednorazowego impulsu, czyli zmniejszenia poziomu zbiorów wskutek niekorzystnych warunków pogodowych. W średnim i długim okresie rynek może dążyć jednak do stabilizacji poprzez naturalne dostosowanie wielkości produkcji surowca do potrzeb przetwórstwa, co oznaczałoby wzrost cen. Niska opłacalność w ostatnich trzech latach mogła przełożyć się na zahamowanie procesu tworzenia nowych plantacji w kraju, a nawet likwidowania obecnie istniejących - podsumował Dziwulski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM