Czarna malina ma szanse stać się popularnym owocem przemysłowym?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 22 grudnia 2015 11:49

Czarna malina ma szanse stać się popularnym owocem przemysłowym? Odmiana ‘Litacz’ zaliczana jest do grupy odmian wczesnych/ fot. shutterstock.com

Na polskim rynku sadowniczym oprócz tradycyjnych malin dostępna jest również odmiana o czarnych owocach – ‘Litacz’. W szczególności malina ta polecana jest do produkcji towarowej z przetwórczym zastosowaniem owoców.

Owoce czarnej maliny posiadają wysoki poziom ekstraktu 12,5 proc. Brix oraz kwasowość 1,3 proc. W porównaniu z innymi odmianami maliny i jeżyny owoce odmiany ‘Litacz’ wyróżniają się również dużą zawartością antocyjanów - 743 mg w 100 g owoców. Czarna malina charakteryzuje się silnym wzrostem o pokroju szeroko rozłożystym, nie wytwarza odrostów korzeniowych.

Odmiana ‘Litacz’ zaliczana jest do grupy odmian wczesnych maliny. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą pod koniec czerwca, na około tydzień przed odmianą ‘Bristol’. Posiadają kulisty kształt i średnią wielkość. Na czarnej barwie owocu można zaobserwować silne omszenie. Owoce łatwo oddzielają się od dna kwiatowego i są trwałe, co stwarza możliwość mechanicznego zbioru.

W naszym kraju dużą popularnością cieszy się czarna malina ‘Bristol’, owocująca na pędach dwuletnich. Wydaje duże, kuliste owoce, z szarym nalotem, których zbiór przeprowadza się na początku lipca. Odmiana ta uznawana jest za wytrzymałą na mróz, oraz w większym stopniu na szkodniki i niektóre choroby. Owoce polecane są do bezpośredniego spożycia, jak również do przetwórstwa lub zamrażalnictwa.

Odmiana ‘Litacz’ została wyhodowana w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa w Brzeznej Sp. z o.o. Pochodzi ze swobodnego zapylenia odmiany ‘Bristol’. Odmianę wpisano do krajowego rejestru odmian roślin sadowniczych (KR) COBORU oraz Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa (KO) w marcu w 2012 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM