Copa i Cogeca apeluje działania ws. plamistości czarnej owoców cytrusowych

Autor: www.sadyogrody.pl/copa-cogeca 20 grudnia 2016 12:08

Copa i Cogeca apeluje działania ws. plamistości czarnej owoców cytrusowych Copa i Cogeca apeluje do PE ws. plamistości czarnej owoców cytrusowych / fot. shutterstock.com

Copa i Cogeca wysłały pismo do Parlamentu Europejskiego, apelując do posłów o przyjęcie projektu rezolucji stwierdzającej, że unijne środki zapobiegające wprowadzeniu plamistości czarnej owoców cytrusowych do UE są niewystarczające.

Projekt rezolucji, który został przyjęty przez Komisję ds. Rolnictwa Parlamentu Europejskiego odrzuca wniosek Komisji Europejskiej i nawołuje do wprowadzenia surowszych zasad, by nie dopuścić do pojawienia się plamistości czarnej owoców cytrusowych w UE ze względu na import zakażonych owoców. - Należy wprowadzić odpowiednie zasady, by nie powtórzył się dramat Xylelli, jednak tym razem na terenach, gdzie uprawia się owoce cytrusowe na południu UE. Jeśli mielibyśmy wyciągnąć tylko jeden wniosek z epidemii Xylelli, powinien być to fakt, że nie możemy czekać z założonymi rękami gdy Komisja Europejska stara się złagodzić kontrolemobejmujące importowane przetworzone owoce, których celem jest przecież ograniczeniemrozprzestrzeniania się chorób takich jak plamistość czarna czy rakowatość owoców cytrusowych - powiedziała Clara Eugenia Aguilera García (S&D, ES) - inicjatorka sprzeciwu wobec projektu aktu wykonawczego Komisji.

- Pochwalam tę rezolucję, gdyż opiera się ona na dowodach naukowych przedstawionych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i apeluję do wszystkich posłów do PE o jej przyjęcie w tym tygodniu. Sytuacja, w której Komisja Europejska stara się osłabić kontrole graniczne owoców cytrusowych importowanych do UE i przeznaczonych do przetwórstwa, ignorując zalecenia EFSA dotyczące zagrożenia dla unijnych plantacji owoców cytrusowych, jest nie do przyjęcia. UE oraz Śródziemnomorska Organizacja Ochrony Roślin zalecają chłodzenie do walki z tym szkodnikiem, czyli upewnienie się, że temperatura w kontenerach, w których transportuje się owoce cytrusowe jest odpowiednio niska - powiedział Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa i Cogeca.

- Jeśli Komisja Europejska nie wprowadzi zdecydowanych środków mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się tej choroby, może ona pojawić się w UE. Jest to poważne zagrożenie. Jest to niedopuszczalne, ponieważ plamistość czarna nie występuje w Europie. Jej pojawienie się jednak wywarłoby dramatyczne skutki dla sektora owoców cytrusowych w krajach, w których się je produkuje. Unijny sektor owoców cytrusowych jest niezmiernie ważny zarówno z gospodarczego jak i społecznego punktu widzenia. Brak zdecydowanych działań postawi na szali 600 tys. ha i 5 mln ton produktów. Co więcej, UE jest eksporterem netto owoców cytrusowych. Pojawienie się tej choroby na naszym terytorium doprowadziłoby do ograniczenia eksportu i osłabienia naszej pozycji - podsumował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM