Copa-Cogeca: Tegoroczne zbiory winogron w UE będą niższe niż w 2015 r.

Autor: www.sadyogrody.pl/Copa-Cogeca 07 lipca 2016 15:05

Copa-Cogeca: Tegoroczne zbiory winogron w UE będą niższe niż w 2015 r. tegoroczne zbiory winogron na wino w UE spadną w stosunku do roku ubiegłego/ fot. pixabay.com

Nowe prognozy Copa i Cogeca wskazują, że tegoroczne zbiory winogron na wino w UE spadną w stosunku do roku ubiegłego, głównie ze względu na ekstremalne warunki pogodowe - powiedział Thierry Coste, przewodniczący grupy roboczej „Wino”.

Oświadczenie to nastąpiło po omówieniu tego tematu na grupie roboczej „Wino” Copa-Cogeca w Brukseli.

- Ostatnio dotknęły nas ekstremalne warunki meteorologiczne, wahające się od ulew do przymrozków i nieprzewidywalnego gradu w krajach produkujących wino. W związku z tym, spodziewamy się, że zbiory w 2016 r. w UE-28 będą niższe niż w zeszłym roku, kiedy były one wyjątkowo udane, i podobne do tych w roku 2014 – powiedział Coste.

- Niemniej jednak, sytuacja poprawiła się we Włoszech, zwłaszcza w odniesieniu do rynków eksportowych. We Francji konsumpcja spadła w sektorze gastronomii i hotelarstwa. Rekordowo wysoki eksport został odnotowany w Hiszpanii, zwłaszcza w przypadku wina luzem, ceny za hektolitr są tu jednak najniższe. Może dojść do dalszego spadku cen ze względu na wzrost importu taniego wina - dodał.

Na posiedzeniu omówiono również najnowsze badania naukowe i instrumenty skuteczniejszej walki z chorobami pnia winorośli. Komisja przedstawiła aktualne programy badawcze obejmujące choroby winorośli, w tym jeden program badawczy Horyzontu 2020 (Winetwork) oraz grupę dyskusyjną ds. szkodników i chorób w uprawach winorośli EPI AGRI. Pochylono się także nad oceną możliwości komercyjnego zastosowania szczepów odpornych i odmian hybrydowych. Mimo że ich uprawa nie jest na chwilę obecną komercyjnie atrakcyjna, ze względu na zmiany klimatu i ich skutki dla odporności upraw być może trzeba będzie wziąć je pod uwagę w nieodległej przyszłości.

Na zakończenie miała miejsce wymiana poglądów z branżą szkółek winorośli, która ukazała, że produkcja roślin matecznych podkładek oraz zrazów w szkółkach, a także szczepienie mają miejsce głównie we Francji, Włoszech i Hiszpanii, a w mniejszym stopniu w Portugalii i na Węgrzech. Ok. 373 mln roślin sprzedanych w 2016 r. pochodzi ze szkółek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM