Co dalej z czarną porzeczką?

Autor: Agrobiznes w TVP 31 lipca 2015 13:47

Co dalej z czarną porzeczką? W Polsce uprawa czarnych porzeczek zajmuje około 24 tys. ha a wydajność jest dużo wyższa niż jeszcze kilka lat temu/ fot. shutterstock

Jedni twierdzą że jest zbyt duża produkcja, inni, że zbyt mała promocja. Sprawa czarnych porzeczek, mimo że już po sezonie, wciąż jest bardzo aktualna. Jak pomóc plantatorom, tak aby w następnych latach do tematu nieopłacalności produkcji już nie wracać? Pora na drastyczne kroki - mówią sami producenci – informuje Agrobiznes w TVP.

Plantatorzy czarnych porzeczek rozkładają ręce z bezradności. Jak to możliwe, że jesteśmy światowym potentatem w produkcji czarnych porzeczek a zamiast się z tego cieszyć – musimy martwić? Prawda jest taka, że w Polsce uprawa tych owoców zajmuje około 24 tys. ha a wydajność jest dużo wyższa niż jeszcze kilka lat temu.

To już trzeci sezon niskich cen na rynku czarnych porzeczki. Dlatego przyszła pora, aby poważnie zastanowić się jak można pomóc rolnikom, nie szkodząc rynkowi. Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych porzeczek zaproponowało, by pomoc w formie de minimis wypłacać tym producentom, którzy zdecydują się zlikwidować jedną trzecią plantacji. Pytanie jaka może być alternatywa dla uprawy czarnych porzeczek? 

Zobacz więcej w programie Agrobiznes w TVP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM