Citronex: Współpracujemy ze stałą grupą plantatorów bananów w Ekwadorze (video)

Autor: www.sadyogrody.pl 28 lipca 2015 13:10

Citronex: Współpracujemy ze stałą grupą plantatorów bananów w Ekwadorze (video) Marek Szulc, general manager w firmie Citronex/ fot. Żelazna Studio

- Cały proces obróbki banana zaczyna się już na plantacjach w Ekwadorze. Od dziesięciu lat pracujemy ze stałą grupą producentów. W Ekwadorze mamy też swoją kontrolę jakości, czyli doświadczone osoby, które odpowiadają za to, żeby banan był jak najlepiej przygotowany do transportu do Polski - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Marek Szulc, general manager w firmie Citronex.

- Są dwa rodzaje statków, z których my korzystamy do transportu bananów z Ekwadoru. Są to kontenerowce, gdzie banany są ładowane do kontenerów – tam jest kontrolowana temperatura. Pracujemy też z firmami transportowymi, które oferują nam konwencjonalne statki, na których banany w kontrolowanej temperaturze w ładowni, temperatura transportu powinna wynosić ok. 13,3 st.C. Następnie banan znajduje się 2-3 tygodnie na statku, potem przypływa do portu, jest rozładowywany, gdzie po raz kolejny sprawdzana jest jakość tego banana. Teoretycznie po tym transporcie banan nie powinien różnić się specjalnie od tego zerwanego z drzewa - zapewnia Marek Szulc.  

Kolejnym krokiem jest transport ciężarówkami bananów już do dojrzewalni Citroneksu.

- Dojrzewanie bananów odbywa się w specjalnych komorach dojrzewalni, trwa 5-6 dni a polega na potraktowaniu bananów gazem – etylenem.  Ten sam Etylen wytwarzany jest przez jabłka – mówi Marek Szulc.

Dojrzewalnia bananów Citronexu w Zgorzelcu jest jedną z największych w Europie. Spółka posiada 140 komór, z których każda ma pojemność jednej ciężarówki. Standardowy cykl dojrzewania bananów jest 5 dniowy, więc jesteśmy w stanie w ciągu tygodnia przygotować ok. 200 tys. kartonów bananów czyli ok. 180-190 ciężarówek do wysyłki do sklepów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM