Citronex buduje bananowo-pomidorową potęgę. Inwestuje w nowe dojrzewalnie i szklarnie

Autor: Puls Biznesu 06 sierpnia 2015 08:47

Citronex buduje bananowo-pomidorową potęgę. Inwestuje w nowe dojrzewalnie i szklarnie Dojrzewalnia bananów firmy Citronex w Zgorzelcu; fot. P.Pawłowski (ŻelaznaStudio)

Citronex, importer i dystrybutor bananów, producent pomidorów oraz właściciel sieci stacji paliw i hoteli, wkrótce zakończy kolejne inwestycje.

W miejscowości Pruszcz Gdański jeszcze w tym roku powstanie nowe  centrum dystrybucji bananów. Holenderska firma De Laat wyposaży je w  55 specjalistycznych komór, które mogą dojrzeć 75 tysięcy kartonów banaów. Całość inwestycji pochłonie blisko 10 mln euro.

Citronex ma do dyspozycji potężny, nowoczesny magazyn o powierzchni 11 tys. mkw.  oraz spore możliwości rozbudowy.

- Miejsce nie zostało wybrane przypadkiem. Do portu w Gdańsku gdzie przypływają  nasze banany  z Ameryki Południowej mamy zaledwie 20 minut drogi. Pozwoli nam to skrócić dystrybucję i poprawić jakość owoców, które dostarczamy do sieci supermarketów. Myślimy przyszłościowo i zostawiliśmy sobie w magazynie możliwość dobudowy jeszcze 100  komór jeżeli zajdzie taka potrzeba  – mówi Rafał Zarzecki, wiceprezes firmy Citronex.

Dojrzewalnia na Pomorzu to kolejna część długofalowej strategii firmy. Jej celem jest zapewnienie pełnego łańcucha dostaw. Citronex produkuje już banany w Ekwadorze. W ubiegłym roku przejął pakiet większościowy firmy Cargofruit  zyskując kontrolę nad nowym portem w Gdańsku. Do dystrybucji wykorzystuje swoje ciężarówki, które trafiają do sieci supermarketów w kilku krajach.

- Widzimy duże możliwości rozwoju w krajach bałtyckich. Warunkiem są owoce najwyższej jakości i szybka dystrybucja. Nasze doświadczenie zdobyte w Ekwadorze, własna sieć producentów bananów  i inwestycja w  Pruszczu Gdańskim pozwoli nam rozwinąć współpracę z klientami na Litwie, Łotwie i w Estonii - mówi Marek Szulc, manager w firmie Citronex.

Citronex już wcześniej zbudował  w Zgorzelcu największa dojrzewalnię w Europie.

Tuż przy granicy z Niemcami i Czechami firma posiada 140 komór, które zaopatrują w banany Polskę południową  oraz zagranicznych klientów.  W Listopadzie do dyspozycji będzie miał blisko 200 komór, które pozwolą na dojrzewanie nawet 300 tysięcy kartonów w tygodniu.

Inwestycje w banany, to nie jedyne podjęte w tym roku.

W zimie po raz pierwszy w polskich sklepach pojawiły się pomidory malinowe z Bogatyni, które Citronex produkuje z wykorzystaniem specjalnie doświetlanych i ogrzewanych szklarni. W Siechnicach pod Wrocławiem na ukończeniu jest budowa kolejnych 17 ha.

Do końca roku firma ze Zgorzelca będzie miała do dyspozycji już ponad  60 ha nowoczesnych szklarni, stając się jednym z największych producentów pomidorów w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM