Ciężkie warunki atmosferyczne wpłynęły na kondycję plantacji porzeczek (foto)

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 26 kwietnia 2016 09:11

- Ubiegłoroczna dotkliwa susza spowodowała na wielu uprawach czarniej porzeczki całkowite wyschnięcie krzewów i duże ich osłabienie. Zjawisko to spotęgował jeszcze efekt „łagodnej zimy” - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Stanisław Trzonkowski, członek zarządu Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnej Porzeczki.

- Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek w oparciu o informacje uzyskane od naszych członków i nie tylko ocenia, że kondycja plantacji w wielu rejonach kraju jest nie najlepsza - zapewniają plantatorzy.

- Ubiegłoroczna dotkliwa susza spowodowała na wielu uprawach czarniej porzeczki całkowite wyschnięcie krzewów i duże ich osłabienie. Zjawisko to spotęgował jeszcze efekt „łagodnej zimy”, kiedy to po wielu tygodniach dodatnich temperatur w pierwszej połowie stycznia br. nastąpiło gwałtowne schłodzenie (temperatura w wielu miejscach kraju spadła nawet do -20°C) z wiatrami, co spowodowało wymarznięcie osłabionych suszą roślin - dodaje Stanisław Trzonkowski. 

Jak mówi, napływają sygnały o likwidacji częściowej czy nawet całkowitej uszkodzonych plantacji, ale nie jest to na pewno zjawisko masowe.

Według Stanisława Trzonkowskiego, uszkodzenia plantacji przez susze i mroźny  wiatr na  pewno będą rzutowały na wielkość produkcji owoców czarnej porzeczki w 2016 r., ale na razie nie wiadomo w jaku dużym stopniu. - A czy będzie to miało wpływ na ceny, trudno powiedzieć, ponieważ pojawiają się bardzo często sprzeczne informacje o zapasach mrożonek i koncentratu - przyznaje. 

Optymizmem, co do wielkości zbiorów, nie napawa także aktualna pogoda. - Zimno, wietrznie, przelotne opady oraz przymrozki (w nocy z 22 na 23 kwietnia, w niektórych rejonach kraju zanotowano spadki temperatur nawet do -5°C), to nie są dobre warunki dla kwitnących właśnie plantacji - skomentował członek KSPCP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM