Cięcie drzew czereśniowych po zbiorach owoców

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 17 sierpnia 2016 11:17

Cięcie drzew czereśniowych po zbiorach owoców Podstawowym terminem cięcia tradycyjnych sadów czereśniowych jest okres po zbiorach owoców./ fot. shutterstock.com

- Wprowadzanie podkładek karłowych wiąże się z gwałtownymi zmianami w technologii prowadzenia sadów czereśniowych, które dotyczą gęstości sadzenia i kształtu korony. Drzewa wcześniej wchodzą w okres owocowania, ale wykazują skłonność do drobnienia owoców, co można ograniczać poprzez odpowiednie prowadzenie i cięcie – mówiła dr Halina Morgaś z Instytutu Ogrodnictwa, podczas V Letnich Pokazów Czereśniowych.

Jak powiedziała dr Morgaś, generalnie jakość owoców - od tradycyjnych sadów czereśniowych po nowe, zakładane na podkładkach karłowych jest bardzo dobra. - Dawniej cięcie drzew czereśniowych było rzadko stosowanym zabiegiem, bądź ograniczało się jedynie do aspektów sanitarnych. Należy pamiętać, że zbyt intensywne cięcie opóźnia wejście drzew w okres owocowania – zaznaczyła.

- Ciecie czereśni szczepionych na podkładkach karłowych jest podstawowym zabiegiem, który decyduje o utrzymaniu wysokiej jakości owoców, dlatego powinno być wykonywane systematycznie i corocznie. Należy odchodzić od prześwietlania korony na rzecz skracania pędów, bowiem dzięki temu tworzą się pożądane w tym czasie długopędy i wzrost liczby aktywnych, silnie asymilujących liści na drzewie – mówiła.

Jak dodała dr Morgaś, zarówno liście na krótkopędach i długopędach mają swoją rolę do spełnienia, lecz nie są one tożsame. - Wielkość całkowitej powierzchni liściowej drzew, a także kondycja liści wpływają na wielkość i jakość produkowanych owoców. Liście na krótkopędach kończą swój rozwój około 3 tygodnie po kwitnieniu. W tym czasie są już w pełni wykształcone (produkcja asymilatów ustala się na stałym poziomie) i do końca wegetacji ich liczba może się tylko zmniejszać – dodała prelegentka.

Wzrost liści na długopędach rozpoczyna się później i kończy się po upływie około 6 tygodni po kwitnienia. Liście na długopędach wykazują większą aktywność fotosyntetyczną i w produkcji asymilatów przodują nad liśćmi pochodzącymi z krótkopędów. Tym samym – jak zaznaczyła dr Morgaś – jakość produkowanych owoców w dużej mierze zależy od ilości długopędów znajdujących się na drzewie.

Zdaniem ekspertki, nadmiar pędów z drzew można usunąć przez całkowite ich wycięcie, bądź skrócenie w połowie lub 1/3 długości. - Skracanie przyrostów spowoduje wytworzenie większej liczby odrostów niż ich wycięcie, przy czym mocne skrócenie, np. o 2/3 długości wpłynie na silniejszy odrost. Natomiast wycinanie pędów (bez ich skracania) może spowodować niewielkie odrastanie – dodała.

- Podstawowym terminem cięcia tradycyjnych sadów czereśniowych jest okres po zbiorach owoców. W przypadku czereśni szczepionych na karłowych podkładkach cięcie drzew jest wskazane na czas przed i do 2 tygodni po kwitnieniu. Należy pamiętać, że cięcie wykonane w okresie wegetacji (letnie) silniej oddziałuje na przebieg procesów życiowych drzewa, niż cięcie w okresie spoczynku. Podstawową kwestia jest również (jakość) zdrowotność materiału szkółkarskiego – mówiła dr Halina Morgaś.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM