Chorwacja ma ogromny potencjał do uprawy owoców

Autor: www.sadyogrody.pl / Freshplaza 09 marca 2018 16:05

Chorwacja ma ogromny potencjał do uprawy owoców fot. pixabay.com

Chociaż duża skala rozwoju produkcji jabłek w Chorwacji może wydawać się nowością, to potencjał był widoczny już w 1950 roku, po tym jak stało się jasne, że mikroklimat w tym kraju jest doskonały do ​​produkcji owoców - czytamy na portalu Freshplaza.

Około 68 lat temu, firma PIK Suhopolje widząc potencjał regionu Ljeskovac w Suhopoljska Borovu, zdecydowała o rozwoju tam sadów i winnic. Niestety, upadek Jugosławii i wojna w Chorwacji przyniosły kres wielu spółkom rolnym, w tym PIK Suhopolje. To sprawiło, że opuszczone sady i winnice zostały opanowane przez naturę.

Ivan Obrovac z firmy Brana d.o.o. opowiada: "W 2011 r. Ministerstwo Rolnictwa w Chorwacji ogłosiło przetarg publiczny na długoterminową dzierżawę tego terenu, a po wizycie w starym skansenie PIK Suhopolje spojrzałem poza ruiny i zobaczyłem wielki potencjał rolniczy, jaki posiadała ta ziemia. W przetargu publicznym w 2013 r. rozpoczęliśmy długoterminowe zadanie rekultywacji zniszczonej ziemi w celu jej pierwotnego przeznaczenia - produkcji owoców".

Jak podaje serwis Freshplaza od tego czasu firma Brana d.o.o. zainwestowała wiele środków finansowych w oczyszczanie, orkę polową, podstawowe zabiegi glebowe i długotrwałą uprawę, aby poprawić ogólną jakość gleby w celu odzyskania optymalnej płodności.

"Po przystąpieniu Chorwacji do UE mogliśmy ubiegać się o dotację unijną z Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich, aby współfinansować budowę sadu. Przetarg opublikowano na początku 2015 r. i firma Brana d.o.o. pomyślnie zdała test, ale musieliśmy czekać na umocnienie się tej decyzji prawie dwa lata. Ostatecznie możemy podziękować obecnemu Ministerstwu Rolnictwa, któremu przewodniczył minister Tomislav Tolušić, za realizację tego projektu"- wyjaśnił Ivan Obovac.

"Po podjęciu decyzji podjęliśmy pracę, rozwijając i sadząc nową 6-hektarową plantację jabłek, a także przygotowując dodatkowe 15 ha gruntów pod przyszłe sady. Obecny sad jabłkowy ma około 26 000 drzew różnych odmian, w tym: Fuji, Red Delicious i Gala"- dodaje Ivan.

Sady znajdują się na wzgórzu Bilogora w pobliżu Suhopolje, na wysokości prawie 200 metrów nad poziomem morza, co oznacza, że ​​prawie zawsze wieją tam cieplejsze wiatry, chroniąc sady przed mrozem. Dzięki niemu zmniejszone jest ryzyko wiosennych przymrozków, takich jak te, które w zeszłym roku wystąpiły w całej Europie.

Kolejną zaletą jego lokalizacji jest to, że sady są chronione przed zanieczyszczeniem krzyżowym pestycydami, ponieważ lokalizacja produkcji jest oddzielona lasami i nie ma innej działalności rolniczej w promieniu mili.

"Kiedy osiągniemy pełną wydajność, szacujemy potencjał do produkcji 400-500 ton jabłek rocznie. Istnieje ogromny potencjał do uprawy owoców w Chorwacji i mam nadzieję, że inni pójdą w ślady i zaczną produkować w innych miejscach, gdzie grunty orne zostały porzucone w przeszłości. Mam nadzieję, że nadal będą firmy i osoby prywatne, którzy są gotowi zainwestować w pobudzenie naszego uśpionego sektora, dając nam potencjał do zostania liderem w produkcji rolnej"- podsumowuje Obovac. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM