Chiny są największym producentem jabłek na świecie

Autor: FAMMU/FAPA na podstawie: Attache Reports USDA 06 grudnia 2016 08:21

Chiny są największym producentem jabłek na świecie fot. shutterstock

Zbiory jabłek w Chinach w sezonie 2016/2017 oszacowano na 43,5 mln ton, to jest o 2 proc. więcej wobec poprzedniego sezonu. Łączna powierzchnia upraw sadów jabłoniowych w Chinach to około 2,34 mln ha, a dominującą w uprawie jest odmiana Fuji z około 70 proc. udziałem w chińskich zbiorach - informuje FAMMU/FAPA na podstawie: Attache Reports USDA.

Jabłka to najpopularniejszy w Chinach owoc z bardzo długą tradycją w spożyciu. Okazuje się, że w minionym sezonie w przechowalniach magazynowane było około 12,0 mln ton odmiany Fuji.

W bieżącym sezonie Chińczycy spodziewają się rekordowego wolumenu wysyłki jabłek poza granicę. Chociaż w stosunku do łącznego wolumenu zbiorów eksport jabłek jest bardzo mały i corocznie kształtuje się zaledwie na poziomie 750,0 tys. ton – reszta zbiorów konsumowana jest na lokalnym rynku.

Wstępne dane dotyczące tegosezonowego eksportu to nawet 1,5 mln ton. Chińskie jabłka kierowane są przede wszystkim na rynki azjatyckie oraz na rynek rosyjski, zwłaszcza po wprowadzonym embargo na unijne produkty. Spore ilości jabłek kierowane są także corocznie do przetwórstwa – tu prawie w 100 proc. w postaci koncentratu soku jabłkowego. W omawianym sezonie 2016/2017 będzie to około 4,4 mln ton.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM