Ceny wiśni jeszcze wzrosną?

Autor: Agrobiznes w TVP 26 lipca 2016 11:15

Ceny wiśni jeszcze wzrosną? Eksperci uspokajają: ten sezon nie powinien być gorszy od poprzedniego jednak gwarancji opłacalności nie ma / fot. shutterstock

Po porzeczkach przyszedł czas na wiśnie. Ceny na początku sezonu były wyższe od ubiegłorocznych ale potem zaczęły spadać. Eksperci uspokajają: ten sezon nie powinien być gorszy od poprzedniego, jednak gwarancji opłacalności nie ma – podaje Agrobiznes w TVP.

Od kilku lat w Polsce powierzchnia nasadzeń wiśni systematycznie spada. Według GUS w 2015 roku wiśnie rosły na niecałych 30 tys. hektarów. Warto dodać, że kilka lat temu było to grubo powyżej 30 tys. hektarów. Nie zmienia to faktu, że Polska jest największym producentem wiśni w Europie a zbiory w tym roku będą wyższe niż w ubiegłym.

Eksperci prognozują, że ceny - choć w zeszłym tygodniu spadły - to jednak nie powinny być niższe od stawek ubiegłorocznych bo zakłady potrzebują wiśni. Nie ma jednak gwarancji, że ceny będą opłacalne. Według wyliczeń sadowników koszt produkcji wiśni wynosi minimum 1,5 zł/kg. Zakłady przetwórcze póki co tego nie dostrzegają.  

Więcej w Agrobiznesie w TVP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM