Ceny większości gatunków owoców i warzyw są wyższe od ubiegłorocznych

Autor: www.sadyogrody.pl 17 sierpnia 2015 13:10

Ceny większości gatunków owoców i warzyw są wyższe od ubiegłorocznych Ceny owoców i warzyw są wyższe niż w ubiegłym roku/ fot. shutterstock

- Ceny produktów rolnych, w tym ceny owoców i warzyw, zależą od wielu czynników, przede wszystkim od sytuacji popytowo-podażowej, nie tylko w kraju, ale i na rynkach światowych. Również sytuacja polityczna wpływa na kształtowanie się cen. Dobitnym tego przykładem była sytuacja na rynku wewnętrznym w 2014 r. po wprowadzeniu przez Federacją Rosyjską zakazu wwozu do tego państwa wielu produktów żywnościowych, w tym owoców i warzyw z państw Unii Europejskiej - informują eksperci MRiRW.

- Gwałtowne zamknięcie dużego rynku eksportowego skutkowało znacznym spadkiem cen sprzedaży, głównie jabłek i kapusty pekińskiej - informują eksperci MRiRW.

Obecnie ceny większości gatunków owoców i warzyw są wyższe od cen ubiegłorocznych, jednak nie są wyższe od średnich cen wieloletnich, a w wielu wypadkach są niższe od cen z sezonu 2013 r.

- Nie można obecnie w sposób odpowiedzialny przewidzieć na jakim poziomie będą się kształtowały ceny w bieżącym sezonie i jaki będzie udział w ew. wzroście cen wpływu suszy. Warunki atmosferyczne mogą się zmienić, trudno przewidzieć jaka będzie temperatura i poziom opadów w dalszym ciągu bieżącego sezonu wegetacyjnego i jaki będzie ich wpływ na rzeczywiste zbiory, które będą przeprowadzane dopiero na jesieni - twierdzi Iwona Chromiak z MRiRW.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM