Ceny truskawek do przetwórstwa. Analiza BGŻ BNP Paribas

Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej 23 czerwca 2015 14:23

Ceny truskawek do przetwórstwa. Analiza BGŻ BNP Paribas fot. PTWP

Według monitoringu Ministerstwa Rolnictwa (dane Zbierane przez IERiGŻ-PIB) średnia cena skupu truskawek odszypułkowanych loco zakład w dniach 15-16 czerwca br. wynosiła średnio 2,75 zł/kg i była o 6 proc. niższa niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Oferowane przez zakłady przetwórcze ceny były jednak dość zróżnicowane - podają analitycy BGŻ BNP Paribas.

W analizowanym przez ZEO w IERiGŻ-PIB okresie, kształtowały się w granicach od 2,65 do 3,00 zł/kg. W punktach skupu oferowano ceny na poziomie wynoszącym średnio 2,44 zł/kg -  wahały się od 2,30 do 2,75 zł/kg w zależności od lokalizacji skupu. Ceny truskawek z szypułką ukształtowały się na poziomie 2,50 zł/kg (loco zakład) i była aż o 47 proc. wyższe r/r.

Sytuacja na rynku truskawki przemysłowej zmienia się jednak dość dynamicznie. Owoce te podrożały istotnie w stosunku poprzedniego tygodnia. Średnio loco zakład w analizowanym okresie w skupie do przetwórstwa truskawki na mrożenie zdrożały o 12 proc. z 2,45 zł/kg.

Jeśli chodzi o truskawki z szypułką, zanotowały one jeszcze większy wzrost tydzień do tygodnia - o blisko 1 zł w stosunku do 1,50 zł/kg oferowanych tydzień wcześniej. Wynikało to z dużego popytu ze strony zakładów produkujących koncentrat. Silny wzrost cen na początku sezonu może oznaczać, że tegoroczna podaż truskawek jest nieco mniejsza niż oczekiwano jeszcze przed zbiorami. W poprzednim sezonie skupowym na rynku obserwowana była tendencja w kierunku spadku cen tych owoców.

Jeżeli ceny truskawek w kolejnych tygodniach utrzymają się na poziomie zbliżonym do tego w minionym, średnia cena  skupu tych owoców w bieżącym sezonie, zarówno w przypadku owoców do mrożenia jak i na koncentrat, może ukształtować się na poziomie wyższym niż przed rokiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM