Ceny skupu czarnej porzeczki są nie do przyjęcia. Plantatorzy strajkują!

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 15 lipca 2015 09:22

Ceny skupu czarnej porzeczki są nie do przyjęcia. Plantatorzy strajkują! Ceny skupu czarnej porzeczki już drugi rok z rzędu nie zapewniają pokrycia kosztów produkcji; fot. shutterstock

Ceny proponowane przez zakłady przetwórcze plantatorom czarnej porzeczki są drastycznie niskie. – Cena porzeczek na mrożenie wynosi 0,40 zł/kg, a na koncentrat 0,35 zł/kg. To co proponują skupy nie ma żadnego odzwierciedlenia w tym, co my plantatorzy musimy zainwestować w ochronę, uprawę i zbiór – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Rafał Borkowicz, plantator z woj. lubelskiego.

Jak twierdzi plantator już drugi rok z rzędu ceny proponowane przez przetwórstwo nie zapewniają pokrycia kosztów produkcji. – Ceny skupu są uwłaczające. Kolejny rok trzeba dokładać do tej produkcji, a nakłady finansowe są nadal tak samo duże – mówi.

Rafał Borkowicz posiada 15 ha czarnej porzeczki i niewielki areał wiśni. – W sytuacji kiedy rolnicy posiadają zróżnicowaną produkcję mają szansę na pokrycie kolejnych kosztów związanych z produkcją czarnej porzeczki. Jednak jeśli mają jednolitą produkcję - nie ma żadnych szans na zysk – zapewnia.

Rolnicy zorganizowali protest 14 lipca przed zakładem zajmującym się produkcją mrożonych owoców i warzyw w Morszkowie, a następnie w Bachorzy. – Udało się nawet porozmawiać z prezesem firmy Real w Morszkowie. Prezes niską ceną argumentował tym, że jest nadprodukcja czarnej porzeczki i należałoby skasować 30 proc. plantacji. Należy mieć jednak na uwadze, że w tym roku są dużo mniejsze zbiory wywołane przez suszę. Zwyczajnie nas okradają – komentuje Rafał Borkowicz.

Według plantatora postulaty wysyłane do  Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przynoszą żadnych rezultatów. – Głównym postulatem jest ustalenie ceny minimalnej ustalonej w oparciu o koszty produkcji. W sytuacji gdzie koszty uprawy czarnej porzeczki kosztują około 1,80 zł/kg, a przetwórnie proponują około 0,30-0,40 zł/kg, to kalkulacja ta jest wręcz śmieszna – mówi plantator.

Polska jest liderem w produkcji czarnej porzeczki na świecie. – Biorąc pod uwagę fakt, że produkujemy najwięcej czarnej porzeczek w Europie to właśnie my powinniśmy decydować o cenie. Działania rządu prowadzą jednak do tego, aby eksportować nasz towar na rynki gdzie cena przewyższa naszą kilkukrotnie -  dodaje.

W środę 15 lipca pikietujący zamierzają zablokować drogę krajową nr 19 w Kózkach. Jeśli jednak nie zostaną podjęte żadne rozmowy z plantatorami, ci zapowiadają kolejny protesty w czwartek 16 lipca pod kancelarią premiera w Warszawie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM