Ceny czarnej porzeczki są dużo poniżej oczekiwań plantatorów

Autor: Agrobiznes w TVP 15 lipca 2016 16:59

Ceny czarnej porzeczki są dużo poniżej oczekiwań plantatorów Producenci czarnych porzeczek po raz kolejny podsumowują mijający sezon w nie najlepszych nastrojach. / fot. shutterstock

Choć ceny czarnej porzeczki są wyższe od ubiegłorocznych to i tak jednak dużo poniżej oczekiwań. Producenci czarnych porzeczek po raz kolejny podsumowują mijający sezon w nie najlepszych nastrojach. Wielu już teraz zapowiada likwidacje plantacji – podaje Agrobiznes w TVP.

Czarna porzeczka jest jednym z najbardziej niedocenianych owoców. Od kilku lat zakłady przetwórcze płacą stawki nie wystarczające nawet na pokrycie kosztów produkcji. W tym roku od 50-90 gr/kg. To ponad dwa razy mniej niż wynoszą nakłady.

Z jeden strony wysoka produkcja, z drugiej – niewielkie zainteresowanie odbiorców. To podstawowe powody niskich cen – tłumaczą przetwórcy. Jednak plantatorów nie przekonują informacje o zapasach ponieważ porzeczki są cały czas skupowane więc zapotrzebowanie na te owoce jest. Jednak jak mówią, nie mają już z czego dokładać.

W resorcie rolnictwa na ukończeniu są prace nad wprowadzeniem przepisów, które maja poprawić relacje na linii producent – przetwórca – handlowiec. Zakładają one między innymi wprowadzenie obowiązkowych umów kontraktacyjnych.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM