Ceny awokado biją rekordy. Za popytem przestaje nadążać produkcja

Autor: www.money.pl/www.sadyogrody.pl 02 maja 2017 10:27

Ceny awokado biją rekordy. Za popytem przestaje nadążać produkcja fot. pixabay

Awokado, przez niektórych nazywane "masłem Boga", stało się niezwykle pożądanym owocem. Boom m.in. w Stanach Zjednoczonych i Chinach sprawił, że cena za kilogram wzrosła dwukrotnie bijąc rekordy wszech czasów - informuje serwis money.pl.

Blisko 10-kilogramowa skrzynka awokado u największego meksykańskiego producenta tych owoców kosztuje obecnie około 530 peso, czyli niecałe 28 dolarów. Daje to prawie 110 zł. Oczywiście cena, jak każdych warzyw czy owoców uzależniona jest od sezonu, ale tak wysoka jak teraz, nie była na przestrzeni co najmniej ostatnich 19 lat. W ciągu roku wzrosła o 100 proc. 

Agencja Bloomberg pisze wręcz o dramatycznym wzroście popytu na awokado w ostatnich latach. Ogromne ilości konsumują Amerykanie. Rocznie średnio na każdego mieszkańca USA przypada nieco ponad 4 kilogramy tego owocu. Jeszcze 10 lat temu było to około 2,2 kilograma.

Za popytem przestaje nadążać produkcja. Szczególnie, że w tym roku ma być ona znacząco niższa niż w poprzednim. Zbiory w Kalifornii, znanej z awokado, mają w 2017 roku spaść o 44 proc. - wynika z prognoz lokalnych producentów.

Więcej na money.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM