Brak rejestracji gospodarstwa porzeczkowego uniemożliwi podpisanie kontraktów

Autor: www.sadyogrody.pl/ KSPCP 24 sierpnia 2015 12:11

Brak rejestracji gospodarstwa porzeczkowego uniemożliwi podpisanie kontraktów W tegorocznym sezonie w gospodarstwach wielu członków KSPCP inspektorzy SANEPID przeprowadzali drobiazgowe kontrole dotyczące dostosowania gospodarstw do wymogów bezpieczeństwa żywności/ fot. shutterstock

Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek informuje, że w tegorocznym sezonie w gospodarstwach wielu członków inspektorzy Sanepidu przeprowadzali drobiazgowe kontrole dotyczące dostosowania gospodarstw do wymogów bezpieczeństwa żywności na etapie produkcji podstawowej, zbioru, przechowywania i transportu owoców. Według KSPCP odbiorcy towaru (owoców) od producentów w ramach dostaw bezpośrednich nie będą miały prawa podpisywania umów (kontraktów) z tymi dostawcami, którzy obowiązku rejestracji swoich gospodarstw nie dopełnią.

- Rejestracja jest obowiązkowa w zakresie dostaw bezpośrednich, obejmujących produkcję pierwotną, zbiory i transport w obrębie gospodarstwa. Produkcja pierwotna oznacza produkcję (uprawę produktów roślinnych m.in. owoców i warzyw) oraz ich przechowywanie i transport. Za brak dokonania rejestracji, o której mowa wnioskodawca przewidział kary w wysokości do 5 tys. zł (nie mniej niż 1tys.zł) , które nakładać ma Państwowa Inspekcja Sanitarna – informują.

Jak pisze w liście zarząd KSPCP, niektóre zakłady przetwórcze wystosowały już w 2014r. pisma do swoich dostawców z informacją o odmowie przyjęcia (zakupu) owoców od producentów, którzy nie przedstawią potwierdzonej rejestracji swojego gospodarstwa i rodzaju produkowanych owoców w Sanepidzie.

Według przedstawicieli stowarzyszenia, wszystko wskazuje na to, że w myśl przepisów cytowanych powyżej aktów prawnych odbiorcy towaru (owoców) od producentów w ramach dostaw bezpośrednich nie będą miały prawa podpisywania umów (kontraktów) z tymi dostawcami, którzy obowiązku rejestracji swoich gospodarstw nie dopełnią.

Krajowe Stowarzyszenie Czarnej Porzeczki apeluje o niezwłoczne rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem do sprostania obowiązującym wymogom w tym zakresie.

- Jednocześnie w obliczu nieuniknionych znacznych kosztów z tym związanych w większości gospodarstw zajmujących się uprawą porzeczki, apelujemy również o odmowę podpisywania proponowanych umów okresowych, na dostawę owoców do przemysły przetwórczego poniżej wartości 1,80 zł za 1 kg owoców porzeczki czarnej – apelują przedstawiciele stowarzyszenia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM