Borówki odporne na kryzys! Uprawa tych owoców to dochodowy biznes

Autor: Puls Biznesu 15 września 2015 09:11

Borówki odporne na kryzys! Uprawa tych owoców to dochodowy biznes Powierzchnia upraw borówki amerykańskiej wynosi około 7 tys. ha/ fot. shutterstock.com

Zdaniem producentów borówki, niewielkie amerykańskie owoce to obecnie najatrakcyjniejsza uprawa w Polsce. Choć susza ich nie oszczędziła, to jednak rośnie zarówno podaż, jak i popyt na borówkę amerykańską. To niezwykła sytuacja wśród polskich producentów - informuje ,,Puls Biznesu".

Michał Lachowicz, szef Appolonii, która oprócz jabłek ma w ofercie właśnie amerykańskie borówki, twierdzi, że uprawa borówki amerykańskiej to obecnie jedna z najatrakcyjniejszych upraw w Polsce. Jego zdaniem mamy wysyp plantacji borówek amerykańskich, ale to owoce, które sprzedają się na pniu. Część sadowników przekwalifikowała się na nie z jabłek. 

Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej (SPBA), przyznaje, że ceny na początku i na końcu sezonu zachęcają do uprawy. Dodaje jednak, że wymaga ona sporych inwestycji, a żeby ominąć dół cenowy, trzeba dodatkowo zainwestować w magazyny i chłodnie.

W ostatnich pięciu latach powierzchnia upraw borówek wysokich w Polsce zwiększyła się o ponad 45 proc. — podaje BGŻ BNP Paribas za Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Obecnie wynosi około 7 tys. hektarów.

Czytaj więcej w ,,Pulsie Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM