Borówka dobrze przezimowała. Zawiązanie pąków jednak mniejsze

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 09 marca 2017 08:04

Borówka dobrze przezimowała. Zawiązanie pąków jednak mniejsze fot. shutterstock

Zima jeszcze się jeszcze nie skończyła jednak nie obserwujemy istotnych uszkodzeń na plantacji borówek. U nas nie było tak zimno, maksymalnie -19 stopni. Wygląda na to, że nawet w regionach, w których było zimniej, straty spowodowane przemrożeniami nie są zbyt wielkie – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Piotr Milewski, prezes firmy Milbor.

Szef Milboru dodaje, że powoli zaczyna się kampania wiosenna, z którą wiąże się wiele zagrożeń takich jak: majowe przymrozki, grad itp. - Oczywiście wczesna wegetacja może stanowić zagrożenie, zwłaszcza jeżeli meteorolodzy spodziewają się nawrotu zimy – komentuje.

I dodaje, że z różnych plantacji dochodzą do niego informacje, że zawiązanie pąków, zwłaszcza na odmianie ‘Bluecrop’ nie jest rewelacyjne. - Na pewno odbije się to na tonażu w skali kraju, biorąc pod uwagę, że ‘Bluecrop’ to wciąż odmiana dominująca. Wygląda na to, że rok znowu nie będzie rekordowy więc nie spodziewam się drastycznego spadku cen – mówi Piotr Milewski.

Z kolei Dominika Kozarzewska, prezes grupy Polskie Jagody zapewnia, że zawiązanie pąków jest dobre więc liczy na udany sezon. - Są niewielkie uszkodzenia zimowe, jednak jeszcze ich nie szacowaliśmy procentowo – mówi.

- Wydaje mi się, że pogoda się trochę uspokoiła i  wegetacja nie rozpocznie się aż tak wcześnie – podsumowała Kozarzewska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM