Analiza sadyogrody.pl: Ceny jabłek przemysłowych wzrosły wraz z końcem zbiorów

Autor: sadyogrody.pl 28 listopada 2014 11:04

Analiza sadyogrody.pl: Ceny jabłek przemysłowych wzrosły wraz z końcem zbiorów Średnia cena kilograma jabłek przemysłowych wzrosła w ostatnich tygodniach o ponad 5 gr

Kończąca się kampania jabłkowa spowodowała wzrost cen jabłek przemysłowych w skupach w całej Polsce. W ostatnich dwóch tygodniach owoce te można było sprzedać po średniej cenie 22 gr / kg, podczas gdy w środku sezonu ceny oscylowały w granicach 10-15 gr/kg - wynika z analizy serwisu sadyogrody.pl.

Najwięcej za jabłka przemysłowe płaciły punkty skupów w woj. lubelskim (25-27 gr/kg) oraz świętokrzyskim (25-26 gr / kg), a najmniej w woj. małopolskim (17 gr/kg), dolnośląskim (20 gr/kg), wielkopolskim (18-20 gr/kg) oraz pomorskim i śląskim (po 20 gr/kg). Sadowników nie zachwyciły też ceny w woj. mazowieckim, gdzie znajduje się grójeckie zagłębie jabłkowe. W tym regionie za kilogram jabłek przemysłowych można uzyskać 20-22 gr. W Łódzkiem, gdzie także zlokalizowanych jest wiele sadów, ceny osiągnęły 22-23 gr/kg.

W związku z zakończeniem kampanii jabłkowej w części regionów, gdzie nie ma zlokalizowanych wielu nowoczesnych upraw jabłoni, skup został już zakończony.  Mowa tu o województwach: lubuskim, zachodniopomorskim i opolskim. Koniec skupowania jabłek widać już także w woj. podlaskim czy warmińsko-mazurskim, gdzie wiele punktów zakończyło już przyjmowanie dostaw.

Sadownicy zastanawiają się skąd taki wzrost cen związany z zakończeniem sezonu. W trakcie jego trwania za kilogram jabłek skupy płaciły – w krytycznym momencie w niektórych regionach – nawet 10 gr/kg. Średnia cena w miesiącach wrzesień-październik to 13 gr/kg.

Złośliwi twierdzą, że pod koniec sezonu przetwórnie zorientowały się, że skupiły mniej surowca niż zakładały i stąd to wzmożone zainteresowanie jabłkami poparte podwyżkami cen. Warto przypomnieć, że w ostatnich miesiącach firmy produkujące zagęszczone soki jabłkowe alarmowały, że cena tego produktu na światowym rynku jest skandalicznie niska i ma tendencje wzrostowe. Ponadto wiele przetwórni ma jeszcze zapasy tego produktu z ubiegłych sezonów, gdy ceny były nawet trzy razy wyższe i teraz niskimi cenami rekompensują sobie straty.

Jednak faktem jest, że wyższe ceny mogą być spowodowane właśnie tym zakończeniem sezonu. Wiele linii produkcyjnych działa jeszcze na wzmożonych obrotach i przetwórniom bardziej opłaca się kupić droższy surowiec i podtrzymywać pracę zakładów niż wygaszać produkcję na niektórych liniach na czas zimy. Wyższą ceną chcą skusić sadowników do sprzedaży zmagazynowanych jabłek gorszej jakości. A bardziej im się to opłaca niż ponowne uruchamianie linii produkcyjnych w późniejszych miesiącach.

Warto także zaznaczyć, że – zdaniem sadowników – nawet ceny powyżej 20 gr/kg są znacznie poniżej kosztów produkcji jabłek, które wynoszą minimum 40 gr. Takie właśnie ceny notowano podczas sezonu 2013/14 oraz 2012/13.

Poniżej umieszczamy aktualne zestawienie cen jabłek przemysłowych w skupach z wszystkich województw. Badanie zostało przeprowadzone przez dziennikarzy serwisu sadyogrody.pl na grupie kilkudziesięciu firm  zajmujących się kupowaniem tych owoców w dniu 21 listopada 2014 r.

woj. dolnośląskie - 20 gr
woj. kujawsko-pomorskie - 20-25 gr
woj. lubelskie- 25-27 gr
woj. lubuskie - b.d.
woj. łódzkie - 22-23 gr 
woj. małopolskie - 17 gr
woj. mazowieckie - 20-22 gr
woj. opolskie - bd.
woj. podkarpackie - 20-25 gr
woj. podlaskie - 24 gr
woj. pomorskie - 20 gr
woj. śląskie - 20 gr 
woj. świętokrzyskie - 25-26 gr
woj. warmińsko-mazurskie - 22 gr
woj. wielkopolskie - 18-20 gr
woj. zachodniopomorskie - bd.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM