Analiza BGŻ: Niska podaż malin w Serbii. Jak wpłynie na polski rynek?

Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej 19 maja 2015 12:08

Analiza BGŻ: Niska podaż malin w Serbii. Jak wpłynie na polski rynek? fot. shutterstock

Sytuacja na rynku malin w Serbii jest bardzo zmienna. Jak poinformował Foodnews uprawy tych owoców w Serbii zostały w znacznym stopniu uszkodzone przez opady gradu w poprzednim tygodniu. Podaż malin w Serbii może być z tego powodu relatywnie niska, zwłaszcza w odniesieniu do wcześniejszych oczekiwań – podają analitycy BGŻ.

Na początku maja br. oczekiwano, że produkcja serbska może ukształtować się˛ na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego wynosząc 65 tys. t. Dodatkowo na podaż mrożonek na rynku światowym może wpływać niska produkcja w Chile.

Zgodnie z najnowszymi szacunkami (za Foodnews), w 2014 roku zbiory malin w tym kraju mogły wynieść około 36,2 tys. t - o 28 proc. mniej niż przed rokiem i o 18 proc. mniej niż dwa lata wcześniej. Pomimo utrzymujących się wysokich cen mrożonych malin z Chile, ich dostawy na rynek europejski są dość znaczące.

W 2013 roku, zgodnie z danymi statystyki europejskiej (Eurostat), import mrożonych malin z tego kraju do UE-28 wyniósł 13 tys. t, co stanowiło 12 proc. importu tych produktów na rynek Wspólnoty (import spoza UE). Mimo, iż w 2015 roku oczekuje się zbiorów w Chile o 10-40 proc. wyższych, ich podaż na rynku może być wciąż relatywnie niska.

Przy urzeczywistnieniu się obaw dotyczących rynku serbskiego, mniejsza podaż może oznaczać nasilenie presji na utrzymywanie się, wysokich cen mrożonych malin w nadchodzącym sezonie, nawet przy założeniu wzrostu produkcji w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM