Analityk BGŻ BNP Paribas: Wysokie ceny skupu malin, niskie - truskawek

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 05 czerwca 2015 12:02

Analityk BGŻ BNP Paribas: Wysokie ceny skupu malin, niskie - truskawek Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ

- Można oczekiwać, że nadchodzący sezon będzie kolejnym, w którym będziemy mieli do czynienia z wysokimi cenami skupu malin. Odwrotnie może być w przypadku truskawek - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ BNP Paribas.

Kluczowym czynnikiem kształtowania się cen w segmencie owoców miękkich będzie wysokość krajowych zbiorów. - Obecnie możemy mówić jedynie o uwarunkowaniach zewnętrznych. Ceny malin na rynkach światowych są wysokie, czemu sprzyjają niskie zapasy mrożonek w krajach liczących się pod względem produkcji, czyli w Polsce i Serbii – mówi ekspert.

Jego zdaniem do końca nie wiadomo jak będzie wyglądać produkcja malin w Serbii. - Na początku maja br. oczekiwano zbiorów zbliżonych do roku poprzedniego (65 tys. t), jednak po opadach gradu możliwe, że prognozy te zostaną skorygowane w dół – komentuje Mariusz Dziwulski.

Można zatem oczekiwać, że nadchodzący sezon będzie kolejnym, w którym będziemy mieli do czynienia z wysokimi cenami skupu malin. - Odwrotnie może być w przypadku truskawek. Spadające ceny i wysokie zapasy na rynku UE nie będą sprzyjać oferowaniu wysokich cen. Niemniej wszystko zależeć będzie od zbiorów w kraju – dodaje.

Dość istotną kwestią dla przetwórców w długim okresie jest utrzymanie bazy surowcowej.

- Niestabilność cen owoców w kolejnych sezonach nie sprzyja zwiększaniu produkcji do przetwórstwa. W wielu przypadkach widać przestawianie się producentów na uprawę owoców deserowych (np. truskawki) – twierdzi Mariusz Dziwulski.

Według niego, ważnym elementem, który dotyczy zarówno produkcji pierwotnej, jak i przetwórstwa, jest wzrost kosztów pracy. - Płace w Polsce rosną zdecydowanie szybciej niż w krajach zachodniej Europy, co w dłuższej perspektywie obniżać może konkurencyjność polskich produktów na rynku Unii. Problemem jest też sama dostępność pracy, o której wspominają często producenci truskawek – mówi analityk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM