8-proc. spadek zbiorów gruszek w UE - analiza rynku

Autor: www.sadyogrody.pl / freshplaza.com 14 listopada 2016 16:12

8-proc. spadek zbiorów gruszek w UE - analiza rynku fot. pixabay.com

Europa jest drugim co do wielkości producentem gruszek na świecie - za Chinami. W sezonie 2016/2017 produkcja w UE szacowana jest na 2,3 mln ton, co oznacza spadek o 8 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Z wyjątkiem Holandii, najważniejsze producenci - Włochy, Belgia i Hiszpania - oczekują sporych spadków.

Około 40 proc. całkowitej produkcji gruszek w Europie to odmiana Konferencja, która uprawiana jest głównie w Belgii i Holandii, a także - w niedużym stopniu - w Hiszpanii. Inne popularne odmiany to Abate Fetel William Bon Crétien, Bartlett i Rocha.

Zamknięcie rosyjskiej granicy wydaje się mieć obecnie mniejszy wpływ na rynek gruszek niż to miało miejsce w 2014 r. Wtedy prawie 60.000 ton musiało być wycofane z unijnego rynku. W tym roku ma zostać wycofane tylko 5500 ton.

Lider uprawy gruszek w UE - Włochy - zanotowały produkcję w wysokości 678,000 ton. To oznacza spadek o 11 proc. w porównaniu do sezonu 2015/2016 i 9 procent poniżej średniej z ostatnich trzech lat. Większość produkcji znajduje się w północnym regionie Emilia-Romania, która spodziewa się zebrać 448,396 ton, o 13 proc. mniej niż w zeszłym sezonie. Włochy importują rocznie nieco ponad 100 tysięcy ton gruszek, mimo że wielkość systematycznie spada. Większość eksportowanych gruszek (90%) - trafia na rynki europejskie.

Holandia przewiduje niewielki wzrost produkcji, która powinna osiągnąć poziom 343,200 ton. To jest 3 proc. powyżej średniej z ostatnich trzech lat. Rynek wydaje się obiecujący także ze względu na spory popyt i satysfakcjonujące ceny. Holandia "korzysta" z wpływu uszkodzeń gradowych w sąsiedniej Belgii. Oczekuje się, że produkcji gruszek w Belgii spadnie łącznie o 10 procent w tym roku i będzie 6 procent niższe niż średnia z ostatnich trzech lat. 

Polska odpowiada za 3% unijnej produkcji gruszek.

Ciekawie wygląda rynek gruszek w Rosji, gdzie owoce te są jednym z ulubionych przez konsumentów. Do momentu ogłoszenia embarga, największymi dostawcami tych owoców do Rosji były Holandia i Belgia. Obecnie Serbia osiągnęła znaczącą pozycję w okresie od stycznia do kwietnia. W pozostałych miesiącach braki są uzupełniane dostawami z RPA, Argentyny i Chile.

Od 2014 roku Rosja zainwestowała w uprawy gruszy. Mimo tych inwestycji produkcja jest nadal niewystarczająca, aby zaspokoić popyt.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM