2015 r. dał mocno w kość wszystkim graczom na rynku bananów

Autor: www.sadyogrody.pl 09 lutego 2016 10:37

2015 r. dał mocno w kość wszystkim graczom na rynku bananów Bartosz Szatkowski, dyrektor zarządzający Quiza/ fot. Żelazna Studio

Wpływ na ciężką sytuacje całej branży bananowej w 2015 r. miało wiele czynników min. bardzo łagodna zima w całej Europie, co wpłynęło z kolei na fakt, że produkcja lokalna owoców i warzyw była niezagrożona przez mrozy i nastąpił urodzaj produktów lokalnych na rynkach europejskich, w tym również w Polsce. Poza tym nie było większych kataklizmów pogodowych w Ameryce Południowe, które wbrew pozorom prostują rynek bananów.


- Dodatkowo embargo rosyjskie spowodowało, że lokalne owoce przeznaczone na eksport zostały w kraju i konkurowały z bananami. A jak łatwo zgadnąć nikt nie kupi droższych bananów latem, kiedy dostępne są tanie sezonowe owoce lokalne – mówi Bartosz Szatkowski.

Quizie nie pomogła również sytuacja na rynkach finansowych, a załamanie się wartości polskiej złotówki w stosunku do walut podstawowych euro i dolara było znaczące, co miało ogromny wpływ na ceny kupowanych surowców. A że podniesienie ceny po zawirowaniach na rynku walut jest niemożliwe, importerzy musieli wziąć te koszty na siebie.

- Pierwsze cztery miesiące 2015 r. były dla nas rekordowe pod względem sprzedaży, z kolei kolejne osiem było fatalnych. Mimo wszystko zamknęliśmy ten rok na plusie – zapewnia przedsiębiorca.

- Co dzisiaj spędza sen z powiek zarządzającym Quizy? - Różnice kursowe. To jest czynnik, na który zupełnie nie mamy wpływu. A w takiej sytuacji nikt, poza nami, nie widzi potrzeby zwiększania ceny za banany. Dzisiaj to rynek docelowy determinuje warunki handlowe – dodaje Bartosz Szatkowski.

Czy nadejdzie kiedyś czas producentów? - Bez znacznego ograniczenia produkcji raczej nie. Wyzwaniem dziś nie jest produkcja owoców, lecz dostęp do silnie skoncentrowanego rynku. Alternatywa w postaci stworzenia własnych kanałów dystrybucji detalicznej jest zbyt kosztowna w realizacji. Na szczęście sieci handlowe lubią i chcą współpracować z firmami rodzinnymi zapewniającymi bezpieczny produkt najwyższej jakości w najlepszej cenie – zapewnia Bartosz Szatkowski.

Gdyńska firma Quiza to rodzinny producent, importer i dystrybutor markowych bananów. Historia firmy sięga lat trzydziestych XX wieku, kiedy Polska po odzyskaniu niepodległości w roku 1918, rozpoczęła budowę nowoczesnego portu morskiego. W ciągu kilkunastu lat, w Gdyni powstał duży ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy będący magnesem dla osób poszukujących pracy i nowych perspektyw. Mieszkańcy nowopowstałego miasta zaopatrywali się w tym czasie w świeże warzywa i kwiaty min. w ogrodnictwie  Stefana Szatkowskiego. 60 lat działalności w branży ogrodniczej zaowocowało stworzeniem podwalin przedsiębiorstwa będącego dziś jednym z liderów w dystrybucji świeżych bananów w Polsce. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM