XPower - urządzenie wykorzystujące impulsy elektryczne do walki z chwastamiwww.farmer.pl - 21 stycznia 2019 09:11


- Opracowana przez szwajcarską firmę Zasso Group technologia electroherbicide (dosł. elektryczny herbicyd), pod marką XPower firmy Case IH, została stworzona w odpowiedzi na potrzebę znalezienia bardziej zrównoważonych rozwiązań do zwalczania chwastów - mówi Maxime Rocaboy, dyrektor produktu w Case IH.


Po czym dodaje, że technologia ta jest co najmniej tak samo skuteczna jak chemiczne środki chwastobójcze pod względem kontrolowania chwastów i jest bardziej wydajna, ekonomiczna, praktyczna i bezpieczna dla upraw niż mechaniczne odchwaszczanie, poza tym nie zakłóca gleby ani nie zachęca do dalszego wzrostu chwastów.

Zasada działania opiera się na tym, że system XPower zasadniczo przekształca energię mechaniczną w energię elektryczną, zastępując chemikalia impulsami elektrycznymi, które przechodzą przez liście chwastów aż do korzeni. Technologia aplikacji jest modułowa, zapewnia maksymalną elastyczność i może być dostosowana do konkretnych upraw.

Za pomocą czujnika i / lub systemu prowadzenia opartego na kamerze, XPower, sterowany przez system Isobus kat. 3 ciągnika, przekazuje napięcie elektryczne przez poprzez specjalne „palce” na liście chwastów i dalej do korzeni. 

Więcej w serwisie farmer.