Wkrótce możliwe odprawy fitosanitarne w elbląskim porcie

Autor: www.sadyogrody.pl/www.elblag24.pl/PIORiN 02 października 2015 13:19

Wkrótce możliwe odprawy fitosanitarne w elbląskim porcie Elbląski port jako kolejny punkt kontroli fitosanitarnej/ fot. sadyogrody.pl

Według Tadeusza Nalewajka, Podsekretarza Stanu w MRiRW i Tadeusza Kłosa, Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, możliwe będzie uruchomienie odpraw fitosanitarnych w Elblągu.

Po spełnieniu określonych warunków przez port, będzie możliwe uruchomienie w Elblągu punktu, w którym będą odprawiane produkty pochodzenia roślinnego.

- Rozwój elbląskiego portu wpisuje się w naszą ekspansję na rynki zewnętrzne. Nasz kraj powinien eksportować dziś około 30 proc. żywności, która stanowi nadwyżkę produkcji. Wasz port powinien być przykładem dobrej współpracy Sejmu, Ministerstwa i samorządu - mówił Tadeusz Nalewajk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zdaniem Tadeusza Kłosa trzeba spełnić odpowiednie warunki, aby elbląski port stał się dwudziestym pierwszym punktem na mapie kraju, gdzie można odprawiać produkty pochodzenia roślinnego. - Mowa przede wszystkim o wydzieleniu pomieszczeń, gdzie będzie można prowadzić kontrole fitosanitarne oraz o wskazaniu miejsca utylizacji towarów, które zagrażają bezpieczeństwu fitosanitarnemu i nie mogą być dopuszczone na polski rynek. Jeżeli uda się spełnić te warunki, to Minister Rolnictwa będzie mógł w stosunkowo niedługim czasie wydać rozporządzenie o możliwości takich odpraw - sprecyzował Tadeusz Kłos, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Wiceminister Nalewajk zapewnił, że po wypełnieniu wymogów, decyzja w sprawie zmiany stosownego rozporządzenia, powołującego kolejny punkt kontroli fitosanitarnej w kraju, będzie wydana bez zbędnej zwłoki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA