Uprawa warzyw nawet przy -70 st.C? Niemcy udowadniają, że to możliwe!

Autor: Forbes.pl 29 września 2017 13:22

Uprawa warzyw nawet przy -70 st.C? Niemcy udowadniają, że to możliwe! fot. pexels.com

Projekt EDEN-ISS pozwala na hodowlę roślin nie tylko bez korzystania z ziemi, ale też w ekstremalnych warunkach, nawet gdy na zewnątrz jest do -70 stopni Celsjusza - podaje forbes.pl.

Za projekt EDEN-ISS odpowiedzialne jest DLR, Niemiecka Agencja Kosmiczna, która postanowiła udowodnić, że hodowla warzyw, owoców, może być możliwa nawet w warunkach tak trudnych, jak te na Antarktydzie czy pustyni. W ramach EDEN-ISS opracowano więc zamkniętą szklarnię, która ma stawić czoła wysokim i niskim temperaturom (do -70 stopni Celsjusza, przy -30 st. C. zamarza wódka, a przy -40 płyn chłodniczy), a w przyszłości ułatwić hodowlę roślin nawet na Księżycu czy Marsie.

Teraz nadszedł czas sprawdzenia, czy opracowane przez naukowców rozwiązania przetrwają pierwszy ekstremalny test: szklarnia EDEN-ISS ma działać przez rok w bazie na Antarktydzie.

Jak podkreślają autorzy projektu, jest on niezwykle innowacyjny - rośliny nie rosną w glebie (umieszcza się je w specjalnych pojemnikach), a by poprawić procesy wspomagające ich wzrost, dobrano specjalne oświetlenie oraz temperaturę.

Więcej na forbes.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM